Udbina

U Udbini predstavile se Sestre Družbe sestara Kraljice svijeta

NDB1

Sestre Družbe sestara Kraljice svijeta iz Zagreba uveličale su Dan molitve za duhovna zvanja u Svetištu hrvatskih mučenika na Udbini. Na župnikov poziv došle su s. Anica i s. Ljubica. Sestra Anica predstavila je župljanima redovničku zajednicu iz koje dolazi i karizmu koja obilježava njihovo poslanje. Družbu je osnovao 1963. godine o. Ivan Jeger, isusovac.

Continue Reading

Župa sv. Ivana Pavla II. konstituirala prvo vijeće i nastavlja s uređenjem crkve

d lapac 8(Donji Lapac, 19.3.2017.) - U župi Sv. Ivana Pavla II, koja je i najmlađa župa Gospićko- senjske biskupije, bilo je posebno svečano u nedjelju 19. ožujka. Župnik Dino Rupčić blagoslovio je nove postaje križnoga puta koje je izradio kipar gospodin Mate Vlaho. Postaje nisu klasičnog izgleda, nego reljefi od lijevanog kamena. Ove postaje plod su zajedničkog odricanja i prikupljanja župljana, učenika i djelatnika Osnovne škole Donji Lapac, župe te župnika Dina Rupčića.
Također pod svetom misom župnik je blagoslovio i kipove Srca Isusova i Marijina koje je također izradio gospodin Mate Vlaho. Župnik je zahvalio svima koji su dali svoj doprinos i za postaje križnog puta i za kipove, te istaknuo da ova mala župna zajednica može biti primjer mnogim župama na duhovnom i vjerskom planu.

Continue Reading

Najmlađa župa Gospićko-senjske biskupije po prvi puta proslavila svoj župni patron, sv. Ivana Pavla II.

donji l sv ivan p a(Donji Lapac, 22.10.2016.) - U subotu 22. listopada u Donjem Lapcu je u nepuna dva tjedna održana druga velika svečanost, nakon blagoslova i posvete crkve sv. Ivana Pavla II, po prvi puta je proslavljen patron župe, blagdan sv. Ivana Pavla II. Misno slavlje predslavio je župnik Senja i profesor na Teologiji u Rijeci dr. Richard Pavlić u suslavlju više svećenika Gospićko-senjske biskupije na čelu s mjesnim župnikom Dinom Rupčićem, čuvarem svetišta Crkve hrvatskih mučenika na Udbini vlč. Josipom Šimatovićem, čuvarom svetišta Gospe od Čudesa u Oštarijama popom Antom Luketićem kao i tajnikom zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića Rolandom Jelićem. Skup je imao i ekumensku dimenziju jer je misi nazočio i protojerej stavrofor Donjeg Lapca Slaviša Simatović.

Continue Reading

Donji Lapac nova župa i posvećena novoizgrađena crkva

d lapac posvetaLičko mjestance D. Lapac danas je okupano suncem. Novoizgrađena crkva sa zvonikom i župnim stanom plijeni poglede prolaznika.  Ova građevina, koja je nikla u godini dana, daje ovom ličkom mjestu novu vizuru. Danas je ova crkva okupila velik broj ljudi iz okolice, uglednike iz politike (spomenimo župana Kolića, načelnika općine D. Lapac Iliju Obradovića), 30 svećenika i gospićko-senjskog biskupa mons. Zdenka Križića. U 10 sati počelo je slavlje blagoslova i posvete ove crkve. Izvođač radova dao je ključ župniku Dini Rupčiću. Biskup je stupio u crkvu a za njim svećenici i narod. Posveta crkve obred je pun svetih znakova. Crkva se posvećuje kad je izgrađen fiksni, nepomični (mramorni) oltar. Nakon posvete crkve biskup je posvetio oltar na kojem će se slaviti Euharistija. U oltar su ugrađene moći Ivana Pavla II. Pjevački zbor (iz Gospića) ispunio je crkvu milozvučnim pjevanjem. Nakon posvete oltara nastavljena je misa.  Biskup je u propovjedi istakao da je crkva znak Božje prisutnosti među ljudima. Svetohranište bi trebalo biti ljudsko srce u kojem će Isus naći mjesto. Ako Isusa nemamo u srcu nećemo ga naći niti u svemiru. Mnogi su pristupili pričesti. Biskup je posebnim aktom proglasio Donji Lapac župom. Uz Borićevac status župe tako je dobio i Donji Lapac.

Biskup Križić pohodio župu Korenica

kor krštenje2(Korenica, 2.10.2016.) - Gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić pohodio je župu sv. Jurja mučenika u Korenici, jednu od župa Gospićko-senjske biskupije koja prednjači po broju rođenih. Predvodeći misno slavlje, u prepunoj koreničkoj crkvi, u koncelebraciji s mjesnim župnikom preč. Stjepanom Zebom i biskupovim tajnikom vlč. Mišelom Grgurićem, biskup Križić krstio je Niku Andriju, četvrto dijete u obitelji Dragana i Josipe Kukuruzović.

Završava se crkva sv. Ivana Pavla II. u Donjem Lapcu

donji lapac zavrsetak crkve i zupnog doma(Donji Lapac, 29.7.2016.) - Prošlo je nešto više od godinu dana a brojni katolici pridošli nakon Domovinskog rata u Donji Lapac nakon što su prognani iz Bosne i Hercegovine, konačno će dobiti primjeren pastoralni prostor. Blagoslov gradilišta nove crkve obavljen je 27. svibnja 2015. godine od strane tadašnjeg gospićko-senjskog biskupa Mile Bogovića koji je bio uz tadašnjeg župnika Boričevca kojem pripada Donji Lapac Stipe Zebe glavni inicitaor da u ovom kraju nakon turskih prodora i 15. stoljeća ponovo zazvone crkvena zvona na katoličkoj crkvi. Gradnjom crkve sv. Ivana Pavla II. Hrvati u ovom mjestu po prvi puta u novom vijeku dobivaju crkvu. koja će biti njihovo pastoralno i nacionalno uporište.