Udbina

Najmlađa župa Gospićko-senjske biskupije po prvi puta proslavila svoj župni patron, sv. Ivana Pavla II.

donji l sv ivan p a(Donji Lapac, 22.10.2016.) - U subotu 22. listopada u Donjem Lapcu je u nepuna dva tjedna održana druga velika svečanost, nakon blagoslova i posvete crkve sv. Ivana Pavla II, po prvi puta je proslavljen patron župe, blagdan sv. Ivana Pavla II. Misno slavlje predslavio je župnik Senja i profesor na Teologiji u Rijeci dr. Richard Pavlić u suslavlju više svećenika Gospićko-senjske biskupije na čelu s mjesnim župnikom Dinom Rupčićem, čuvarem svetišta Crkve hrvatskih mučenika na Udbini vlč. Josipom Šimatovićem, čuvarom svetišta Gospe od Čudesa u Oštarijama popom Antom Luketićem kao i tajnikom zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića Rolandom Jelićem. Skup je imao i ekumensku dimenziju jer je misi nazočio i protojerej stavrofor Donjeg Lapca Slaviša Simatović.

IspisE-mail

Donji Lapac nova župa i posvećena novoizgrađena crkva

d lapac posvetaLičko mjestance D. Lapac danas je okupano suncem. Novoizgrađena crkva sa zvonikom i župnim stanom plijeni poglede prolaznika.  Ova građevina, koja je nikla u godini dana, daje ovom ličkom mjestu novu vizuru. Danas je ova crkva okupila velik broj ljudi iz okolice, uglednike iz politike (spomenimo župana Kolića, načelnika općine D. Lapac Iliju Obradovića), 30 svećenika i gospićko-senjskog biskupa mons. Zdenka Križića. U 10 sati počelo je slavlje blagoslova i posvete ove crkve. Izvođač radova dao je ključ župniku Dini Rupčiću. Biskup je stupio u crkvu a za njim svećenici i narod. Posveta crkve obred je pun svetih znakova. Crkva se posvećuje kad je izgrađen fiksni, nepomični (mramorni) oltar. Nakon posvete crkve biskup je posvetio oltar na kojem će se slaviti Euharistija. U oltar su ugrađene moći Ivana Pavla II. Pjevački zbor (iz Gospića) ispunio je crkvu milozvučnim pjevanjem. Nakon posvete oltara nastavljena je misa.  Biskup je u propovjedi istakao da je crkva znak Božje prisutnosti među ljudima. Svetohranište bi trebalo biti ljudsko srce u kojem će Isus naći mjesto. Ako Isusa nemamo u srcu nećemo ga naći niti u svemiru. Mnogi su pristupili pričesti. Biskup je posebnim aktom proglasio Donji Lapac župom. Uz Borićevac status župe tako je dobio i Donji Lapac.

Biskup Križić pohodio župu Korenica

kor krštenje2(Korenica, 2.10.2016.) - Gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić pohodio je župu sv. Jurja mučenika u Korenici, jednu od župa Gospićko-senjske biskupije koja prednjači po broju rođenih. Predvodeći misno slavlje, u prepunoj koreničkoj crkvi, u koncelebraciji s mjesnim župnikom preč. Stjepanom Zebom i biskupovim tajnikom vlč. Mišelom Grgurićem, biskup Križić krstio je Niku Andriju, četvrto dijete u obitelji Dragana i Josipe Kukuruzović.

Završava se crkva sv. Ivana Pavla II. u Donjem Lapcu

donji lapac zavrsetak crkve i zupnog doma(Donji Lapac, 29.7.2016.) - Prošlo je nešto više od godinu dana a brojni katolici pridošli nakon Domovinskog rata u Donji Lapac nakon što su prognani iz Bosne i Hercegovine, konačno će dobiti primjeren pastoralni prostor. Blagoslov gradilišta nove crkve obavljen je 27. svibnja 2015. godine od strane tadašnjeg gospićko-senjskog biskupa Mile Bogovića koji je bio uz tadašnjeg župnika Boričevca kojem pripada Donji Lapac Stipe Zebe glavni inicitaor da u ovom kraju nakon turskih prodora i 15. stoljeća ponovo zazvone crkvena zvona na katoličkoj crkvi. Gradnjom crkve sv. Ivana Pavla II. Hrvati u ovom mjestu po prvi puta u novom vijeku dobivaju crkvu. koja će biti njihovo pastoralno i nacionalno uporište.

Misa za žrtve Boričevca

boricevac1(Boričevac, 27.7.2016.) - U srijedu 27. srpnja na dan kojeg neki koriste za obilježavanje „Dana ustanka naroda Like“ služena je tradicionalno misa u Boričevcu, mjestu simbolu stradanja Hrvata u 2. svjetskom ratu, u spomen i čast njihovih žrtava kao i žrtava iz susjednog Brotnja gdje su na današnji dan 1941. godine lokalni Srbi pobili sve pripadnike šest obitelji Ivezić, njih 28. Misu je u župnoj crkvi Rođenja BDM predslavio ovogodišnji mladomisnik Gospićko-senjske biskupije iz susjedne Korenice Mišel Grgurić u suslavlju župnika Boričevca i Zavalja Dina Rupčića, župnika Korenice Stipe Zebe, upravitelja svetišta Crkve hrvatskih mučenika na Udbini Josipa Šimatovića i župnika Slunja mons. Mile Pecića.

Korenica: mladomisničko slavlje vlč. Mišela Grgurića

misel1(Korenica, 17.7.2016.) - Danas je Korenica sva na nogama. Zapravo, danima se priprema mladomisničko slavlje. Mišel Grgurić odrastao je u Korenici, tu se rodila želja da postane svećenik. Roditelji i župska zajednica u Korenici pratili su i podržavali ovog mladića koji je sigurnim korakom stupao prema svećeništvu. Rastao je u mudrosti i znanju. Biskup mons. Zdenko Križić zaredio ga je za svećenika u Gospiću 18. lipnja. Tom je prilikom biskup rekao: “I završavam, zahvaljujući dragom Bogu na daru ovog svećenika, zahvaljujući njegovim roditeljima koji su mu prenijeli dar vjere, zahvaljujem Bogu za svaku dušu koja ga je pratila svojim molitvama, za svako srce koje mu je bilo blizu u životnim kušnjama na ovom putu prema svećeništvu. Neka bez takvih nikada ne ostane na svom svećeničkom putu”.