Udbina

Nadbiskup Devčić pohodio Donji Lapac i Zavalje

zavalje nadbiskup devcic u zavalju(Donji Lapac, Zavalje, 3.9.2017.) - Riječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Ivan Devčić pohodio je u nedjelju 3. rujna župe Donji Lapac u Udbinskom i Zavalje u Slunjskom dekanatu Gospićko-senjske biskupije te je nakon proslave blagdana Male Gospe prethodnog dana u Boričevcu završio pohod župama ovog dijela biskupije.
Nadbiskup Devčić je predvodio župnu sv. misu u župi Sv. Ivana Pavla II. u Donjem Lapcu u zajedništvu s mjesnim župnikom Dinom Rupčićem i tajnikom vlč. Josipom Tomićem a misa je imala ekumensku dimenziju jer joj je nazočio i protojerej stavrofor Slaviša Simatović.

Nadbiskup Devčić predslavio blagdan Male Gospe u Boričevcu

boricevac mala gospa i nadbiskup devcic

(Boričevac, 2.9.2017.) - Nadbiskup i metropolit riječki mons. dr. Ivan Devčić predslavio je u subotu 2. rujna svečanu misu u Boričevcu u župi Rođenja BDM na proslavi nebeske zaštitnice župe koja se redovito slavi subotu uoči samog blagdana jer Boričevljani žive raseljeni diljem Hrvatske, posebno u Slavoniji. Riječki nadbiskup se odazvao pozivu mjesnog župnika Dina Rupčića te je prenio duhovnu poruku brojnim Boričevljanima, kao i hodočasnicima iz Drvara, Ogulina i Donjeg Lapca.

Continue Reading

Boričevac: nakon 76 godina pokopane žrtve iz 1941.

Boricevac 4(Boričevac, 27.7.2017.) - Tako zvani Dan ustanka u Hrvatskoj slavljen je 27. srpnja bučno. Pobjednici su se razbacivali junaštvom i podvizima nad “okupatorom”. Današnji režim u Sjevernoj Koreji slika je tadašnjeg režima. Komunistički povjesničari takmičili su se u izmišljanju junaštva, hrabrosti i pobjeda prikazujući sebe kao moralne veličine. Međutim, povijesna istina kad-tad iziđe na svjetlo dana. Jedna takva istina, gurana pod tepih, isplivala je na površinu. Radi se o masakru jednog sela od 28 stanovnika. Selo se zove Ivezići jer svi nose prezime Ivezić, a nalazi se u župi Borićevac. Sve su mještane srpski pobunjenici pohapsili na današnji dan 1941., odveli ih na Dabin Vrh i tu ih žive pobacali u jemu-bezdanku. Možemo zamisliti krikove te sirotinje. Polovica od njih bili su djeca. Ovo je bilo upozorenje svim Hrvatima u široj okolici (Boričevac, Udbina, Gračac, Korenica, Prijeboj...). Preživjeli ljudi iz Boričevca, Udbine... rasuli su se po svijetu i nitko se nije usudio poslije “oslobođenja” vratiti na svoje ognjište. Njihova ognjišta su oteta, crkve razorene. Tajna Dabine jame bila je pod embargom. Neki su pojedinci iz srpskog naroda upozoravali na tu nepravdu, ali se njihov glas nije čuo. Tek nakon samostalnosti Hrvatske i oslobađanja okupiranih područja mogli smo zaviriti u Dabinu jamu. Kosti su izvađene i danas je upriličen njihov pokop uz dužno poštovanje i pietet.

Na Udbini obilježena 17. obljetnica od uspostave Gospićko-senske biskupije

udb sv jakov B(Udbina, 25.7.2017.) - Na Udbini, u Crkvi hrvatskih mučenika svečano proslavljen blagdan zaštitnika drevne krbavske katedrale, sv. Jakova, kao i 17. obljetnica od osnutka Gospićko-senjske biskupije. Misno slavlje predslavio je biskup u miru Mile Bogović u suslavlju više svećenika među kojima čuvara nacionalnog svetišta Josipa Šimatovića, župnika i dekana slunjskog mons. Mile Pecića, duhovnika Opusa Dei mons. Jorgea Ramosa te drugih svećenika.

U Udbini predstavile se Sestre Družbe sestara Kraljice svijeta

NDB1

Sestre Družbe sestara Kraljice svijeta iz Zagreba uveličale su Dan molitve za duhovna zvanja u Svetištu hrvatskih mučenika na Udbini. Na župnikov poziv došle su s. Anica i s. Ljubica. Sestra Anica predstavila je župljanima redovničku zajednicu iz koje dolazi i karizmu koja obilježava njihovo poslanje. Družbu je osnovao 1963. godine o. Ivan Jeger, isusovac.