Udbina

Treći broj Krbave - godišnjaka Udbinskog dekanata

udbina novi broj krbave(Udbina, 24.12.2015.) - Uoči Božića iz tiska je izišao treći broj Krbave, godišnjaka Udbinskog dekanata., najmlađeg dekanata Gospićko-senjske biskupije kojeg je biskup Mile Bogović obnovio 2012. godine. Glavni urednik Krbave je župnik i dekan udbinski mons. mr. Tomislav Rogić, lektor je Zlatko Brkić a u nakladi 1000 primjeraka tiskan je u Tiskari Šuljić u Rijeci. Na naslovnici dominira novi oltarni reljef Crkve hrvatskih mučenika a na zadnjoj stranici crkva Male Gospe u Buniću.

Nakon uvodnog teksta mons. Rogića, Krbava donosi bulu pape Franje „Lice milosrđa“ kao i poruku gospićko-senjskog biskupa Mile Bogovića za Jubilejsku Godinu božanskog milosrđa. Blaženka Ljubović predstavlja korizmeno hodočašće Udbinskog i Senjskog dekanata u Crkvi hrvatskih mučenika na Udbini, nakon čega Krbava donosi homiliju pape Franje izrečenu na Koševu prilikom posjeta Sarajevu. Don Anđelko Kaćunko predstavlja ministrantske susret u Senju. Zatim slijedi prikaz aktivnosti župa Udbinskog dekanata Gračaca, Ričica, Korenice, Boričevca-Donjeg Lapca, Plitvica, Podlapače i Udbine. U rubrici Povijesne crtice i još ponešto donosi više priloga o odumiranju Podlapače, ručnom radu Stjepana Brezića i vitrajima u kapelici Kraljice mučenika ispod CHM-a.
Krbava na kraju detaljno predstavlja oltarni reljef „Slava hrvatskih mučenika“ akademskog kipara Kuzme Kovačića kroz tekstove i fotografije. Krbavu zaključuje rubrika Mladi.
Udbinski dekanat osnovan je 1833. godine i djelovao je sve do 1969. godine kada je formirana nova Riječko-senjska nadbiskupija i kada je ukinut. Odlukom biskupa Bogovića Udbinski dekanat obnovljen je poslije više desetljeća 26. rujna 2012. godine izdvajanjem deset župa iz Gospićkog dekanata: Boričevac, Bunić, Gračac, Lovinac, Palanka, Podlapača, Ričice, Rudopolje, Sv. Rok i Udbina,kao i iz Slunjskog dekanata dvaju župa, Korenice i Plitvica.

Tags: Udbina, Krbava