Udbina

Na Udbini obilježena 17. obljetnica od uspostave Gospićko-senske biskupije

udb sv jakov B(Udbina, 25.7.2017.) - Na Udbini, u Crkvi hrvatskih mučenika svečano proslavljen blagdan zaštitnika drevne krbavske katedrale, sv. Jakova, kao i 17. obljetnica od osnutka Gospićko-senjske biskupije. Misno slavlje predslavio je biskup u miru Mile Bogović u suslavlju više svećenika među kojima čuvara nacionalnog svetišta Josipa Šimatovića, župnika i dekana slunjskog mons. Mile Pecića, duhovnika Opusa Dei mons. Jorgea Ramosa te drugih svećenika.

Pola tisućljeća nekadašnja katedrala sv. Jakova bila je zapuštena i prekrivena trnjem i dračem, sve dok na njenim ostacima nije okupatorska voska ukopala moćno naoružanje. Nakon Domovinskog rata pronađeni su zidovi katedrale, a kasnije su se od tog kamenja počeli postavljati novi temelji druge crkve u kojoj je sv. Jakov našao svoje dostojno mjesto i čime je nastavljena pobožnost ovog prostora, istaknuo je na početku biskup Bogović te progovorio o liku sv. Jakova s naglaskom na njegovo mučeništvo i veličinu unatoč slabostima koje je posjedovao. Herod ga je pogubio mačem, čime je posijana mučenička krv kao sjeme budućih kršćana. Ljudi kada su slabi su onda jaki, isticao je sv. Pavao. Bilo je u ovom svijetu brojnih carstava, društava i ustanova, no sve su propala. Na ovom mjestu nismo se prije osjećali ugodno niti po danu a sada ovdje imamo CHM, Memorijalni park i budući Svehrvatski grob. Tajna dugovječnosti Kristove crkve leži u istini i nenasilju Svako društvo u kojemu postoji pravo na laž, ugrađuje u sebe destrukciju i nasilje. To se može opipati u suvremenom društvu, ali se ono ne odriče ni jednoga ni drugoga. Jedini tko je bez laži i nasilja je Crkva, zaključio je biskup Bogović koji je nakon mise sa svim vjernicima otišao pješice do ostataka katedrale sv. Jakova gdje je održao predavanje o povijesti katedrale nastale 1185. godine a koju su porušili Turci 1460. Godine. Biskupi su tada otišli na Modruš. Misu je uzveličao i duhovnik Opusa Dei iz Hrvatske mons. Jorge Ramos koji je na čelu 30 volonterki iz Portugala, Italije i Hrvatske koje u suradnji s GD CK Korenica pomažu potrebitim ljudima u njihovim kućanstvima na Udbini i okolici već 12. godinu za redom.

udb sv jakov Audb sv jakov C

Tags: Udbina, CHM, mons. dr. Mile Bogović, Sveti Jakov, Jorge Ramos