Gospić

Održan Festival slavne povijesti Ličke pukovnije

Festival1(Gospić, 17.3.2017.) – U petak, 17. ožujka, u Osnovnoj školi dr. Jure Turića u Gospiću održan je Festival slavne povijesti Ličke pukovnije. Festival su organizirali Hrvatski institut za povijest i Osnovna škola dr. Jure Turića u Gospiću u suradnji s povijesnom postrojbom Gospićkom gardom – Vukovima. U 11 sati otvorenju Festivala i predavanjima prisustvovali su učenici viših razreda i djelatnici škole, gosti i uzvanici iz društvenih institucija s područja Gospića i Ličko-senjske županije, kao i gospićko-senjski biskup u miru i povjesničar, mons. dr. sc. Mile Bogović te gospićki župnik i dekan, mons. Mile Čančar. Na početku je prisutne u ime organizatora i kao domaćin pozdravio ravnatelj škole, Ivica Radošević.

IspisE-mail

Blagoslovljen novi oltarni kip u crkvi sv. Nikole

kaludjerovac(Kaluđerovac, 6.12.2016.) - Župa Kaluđerovac kod Perušića u gospićkom dekanatu svečano je proslavila svog nebeskog zaštitnika sv. Nikolu. Misu je u utorak 6. prosinca predvodio gospićko-senjski biskup Zdenko Križić u suslavlju mjesnog župnika Josipa Štefančića, gospićkog dekana mons. Mile Čančara i kancelara biskupije mr. Marinka Miličevića. Tom prilikom biskup je blagoslovio novi oltarni kip sv. Nikole, dar obitelji Arbanas.

U Gospiću predstavljena knjiga o Manji Kovačević i rodu Frkovića

manja kovačević(Gospić, 4.10.2016.) – U utorak, 4. listopada, u zgradi Pučkog otvorenog učilišta „Dr. Ante Starčević“ u Gospiću, predstavljena je knjiga „Dobri duh Gospića. Život i djelo Manje Kovačević i njezin rod Frkovića“. Knjigu su predstavili dr. sc. Sanja Vrcić Mataija i biskup mons. dr. sc. Mile Bogović te autori, dr. sc. Vesna Grahovac Pražić i dr. sc. Ante Bežen. Knjiga koja je izdana povodom pete obljetnice smrti gospićke profesorice i znanstvenice Manje Kovačević, podijeljena je u tri dijela: 1. Život i djelo Manje Kovačević, 2. Suvremenici o Manji Kovačević, 3. Frkovići Gucini iz Ličkog Novog – rod Manje Kovačević.

Vlč. Zlatanu Sušiću priznanje grada Gospića

gs priznanje grada gospica vlc. Zlatanu Susicu(Gospić, 22.7.2016.) - Povodom Dana grada Gospića, odlukom gradskog vijeća grada Gospića, jedan od dobitnika priznanja grada Gospića bio je i župnik Bilaja kod Gospića vlč. Zlatan Sušić. Kako stoji u obrazloženju vlč. Sušić visoko priznanje dobio je za osobit doprinos promicanju vjerskog života i obnovi sakralnih objekata prostorima grada Gospića.

Biskupijski Caritas obilježio Dan života obilaskom rodilišta

og caritas i dan zivota 16(Ogulin, 7.2.2016.) - U nedjelju 7. veljače djelatnici Caritasa Gospićko-senjske biskupije po tradiciji su posjetom porodnim odjelima Općih bolnica na prostoru Gospićko-senjske biskupije obilježili Dan života. U jutarnjim satima djelatnici Caritasa posjetili su porodni odjel Opće bolnice Gospić a u popodnevnim satima isti odjel Opće bolnice i bolnice branitelja Domovinskog rata Ogulin Gospić.

Zaštitnik i dan grada Gospića

gs magdalena1(Gospić, 22.7.2015.) - U srijedu 22. srpnja u Gospiću je svečanim misnim slavljem kojeg je predvodio gospićko-senjski biskup Mile Bogović obilježen blagdan sv. Marije Magdalene ujedno i dan grada Gospića. Obilježavanje je započelo polaganjem vijenaca i molitvom na grobljanskoj kapeli sv. Marije Magdalene, nastavljeno procesijom središtem grada i završeno misnim slavljem u gospićkoj katedrali Uznesenja BDM. Uz stotine vjernika misi su nazočili čelnici grada na čelu s gradonačelnikom Petrom Krmpotićem kao i djelatnici PU Ličko-senjske na čelu s načelnikom Ante Podnarom. Procesiju su uzveličali i pripadnici povijesne postrojbe Gospićke garde.