BILAJ: Obljetnica napada

Nedelja, 30. 8. 2009.

Tako je i spomenutog dana, najprije na mjestu pogibije šestorice riječkih dragovoljaca, pripadnika 29. riječke satnije, molitvu predvodio gospićki župni vikar don Anđelko Kaćunko, uz mjesnog župnika vlč. Zlatka Sušića. Mještani Bilaja i Gospića svake godine dolaze iskazati pijetet poginulima na bivšoj prvoj crti bojišta gdje su ti mladići ostavili svoje živote. Komemoracija je potom održana na mjesnom groblju u Bilaju, podno zajedničkog križa i ispred spomen-ploče s uklesanih 320 imena žrtava Bilaja i Barleta, koje su tijekom II. svjetskog rata i nakon njega pogubile četničke i partizanske jedinice.Potom je koncelebrirana sveta misa, koju je uz vlč. Zlatka predvodio don Anđelko, umjesto ispred pećine-kapelice Sv. Stjepana, zbog lošeg vremena održana u župnoj crkvi Sv. Jakova apostola. U svojoj propovijedi vlč. Kaćunko je najprije povezao mučeništvo Sv. Ivana s planiranim "glavosjekom" Hrvatskoj, istaknuvši kako na udar uvijek najprije dolaze oni koji su vjerni Kristu i njegovu križu. Potom je naglasio kako je povratak u prošlost potrebit radi učenja i razumijevanja sadašnjosti i budućnosti, a poglavito radi slavljeničkog sjećanja na sve mučenike koji su svoj život darovali za više ciljeve. Govoreći o simbolici pećine u usporedbi s civilizacijskim dostignućima čovjeka, čemu je doprinijelo i kršćanstvo pod znakom križa, propovjednik je fenomen micanja raspela iz javnosti kao i iz srdaca ljudi, usporedio s pokušajem vraćanja kulture na razinu pećinskog čovjeka. Don Anđelko je također istaknuo da sa završetkom rata nisu prestale sve naše borbe, jer nas čekaju mnoge "bitke" na svim područjima života i nitko drugi neće izvršiti zadaće koji mi moramo obaviti za vlastito dobro i za budućnost našega naroda. Na kraju je naglasio da nije dovoljno nositi križić na lančiću ili ga staviti na retrovizor u automobilu, nego se moramo postaviti proročki poput Ivana Krstitelja ter svi zajedno, mladi i stariji, "na sebe staviti križ života po Evanđelju, dakle živjeti po Kristovoj nauci" jer jedino tako možemo pobijediti.Uz brojne mještane ovoj su komemoraciji nazočili branitelji s područja Like, Rijeke i Zagreba, kao i visoki predstavnici Ličko-senjske županije, Grada Gospića i članovi udruga koje su proistekle iz Domovinskog rata. Poslije mise u župnom je domu nastavljeno druženje uz blagovanje svega što su pripremili ljubazni domaćini.