+Bruno Varnazz

Petak, 15. 4. 2005.

Životni put +Bruna Vernazza: Bruno je rođen 20. 7. 1879. godine u Stonu kod Dubrovnika. Kao siroče došao je iz Stona u sirotište trapista Marija Zvijezda u Banjaluci. Tu je završio osnovnu školu, počevši od 1888. godine. Odatle je otišao u franjevačku gimnaziju u Gučoj Gori te u novicijat u Fojnicu. Navodno je želio postati biskupijski svećenik, ali da ga biskup Stadler nije primio među svoje kandidate, pa je – želeći postati svećenik – silom prilika postao franjevac. Zaređen je za svećenika 20. 7. 1902. u Jajcu. Redio ga je biskup fra Marijan Marković. Mladu misu je slavio 10. 8. 1902. Franjevac je bio do 1908. kada je udovoljeno njegovoj želji da se sekularizira. Dodijeljen je Banjalučkoj biskupiji na godinu dana, a kasnije mu je dana trajna. U toj biskupiji je djelovao sedam godina. Godine 1915. prešao je u Senjsku biskupiju. Otpust je dobio iz Banjalučke biskupije 20. 7. 1915. Ubijen je 15. travnja 1945. u Gornjem Kosinju u Lici. ubili su ga partizani.

Svjedoci se +župnika sjećaju kao čovjeka velikih intelektualnih sposobnosti koji je svoj veliki doprinos na kulturnom i društvenom životu svoga naroda, pa tako kao vrstan glazbenik osniva 1928. godine tamburaški zbor «Hrvatski Sokol» od dvanaest svirača. Obavljao je dužnost povjerenika «Hrvatskog radiše» i podučavao kandidate za izučavanje raznih zanata i pripremao ih za odlazak na tečaj u Zagreb. Bio je visoko cijenjen i poštovan od svih slojeva žitelja Kosinja kao uzoran svećenik Kada su 1942. partizanske jedinice zauzele Kosinj bio je uhićen i otpremljen u pravoslavno selo Mlakva. Oslobođen je iz zatvora na intervenciju jednoga partizana. Kada su u travnju 1945. partizanske jedinice upale u Gospić i ostala mjesta župnik je u nekoliko navrata tražen u župnom stanu, ali on se sklonio kod susjeda. Te kobne noći na riječ jednoga čovjeka ostao je noćiti doma. Grupa vojnika je došla pred župni stan lupajući i tražeći da im se otvori. Župnik je izišao sa upaljenom svijećom govoreći da dođu ujutro ako nešto trebaju. Oni su ga pograbili, odveli u kancelariju, zavezali mu usta i ruke, izveli ga u obližnji voćnjak i ubili s nekoliko hitaca iz puške. (Po sjećanju N. P. iz G. Kosinja).