Zaštitnik Saborskog

Ponedjeljak, 16. 5. 2005.

Pjevački zbor mladih iz ćerina, Hercegovina.

Gosti na proslavi Ivanjice u Saborskom2005.Svečanost na Ivanjicu je počela polaganjem vijenaca na spomenik palim Saborčanima na mjesnom groblju kao i pred spomenikom kod župnog stana. Nazočili su saborski zastupnik Ivan Vučić, gradonačelnici Ogulina Nikola Magdić i Slunja i Ivan Bogović, načelnik Saborskog Luka Hodak, načelnik Josipdola Zlatko Mihaljević kao i Rakovice Franjo Franjković te hodočasnici iz Ogulina.

Mr. Rogić govorio je o liku sveca iz češke iz 14 st. Ivana Nepomuka koji slovi kao zaštitnik mostova, zagovornik protiv poplave i zaštitnik ispovjedne tajne kojeg slavimo i nakon 600 godina. Gubeći život zadobio je novi uskrsli proslavljeni život a njegova žrtva i danas je svjetli primjer i nadahnuće svima koji u Krista vjeruju pa i Saborćanima. Nagrada koju je primio od Boga nadvisila je sve muke i nevolje kroz koje je morao proći, poručio je dekan Rogić vjerničkom puku koji bolje od bilo kojeg zna što znači patiti, te ukazao na sve jaču potrebu živog svjedočenja vjere koja jedina u današnjem svijetu punom meteža medija, lansiranih laži i neosnovanih prozivki pokazuje pravi put i ostavlja svjetli trag, poručio je propovjednik. Na kraju je mjesni župnik fra Slavko Antunović svima zahvalio na podršci, posebno Saborčanima iz dijaspore a koji sa svojim rodnim krajem žive i dalje u mislima. Od narednih radova istaknuo je skoru gradnju svetišta i rasvjete u inače najnovijoj crkvi Gospićko-senjske biskupije te unaprijed zahvalio na pomoći.

Tekst i snimka (detalj s proslave u Saborskom) Zvonko Ranogajeca