Biskup Bogović predslavio bdijenje uoči Velike Gospe u svetištu Gospe od Čudesa

Četvrtak, 14. 8. 2014.

U procesiji je sudjelovalo više stotina hodočasnika iz susjednih Ogulina, Saborskog, Plaškog, Zagorja, Cerovnika i ostalih župa a sa svojim barjacima, a procesiju su uzveličale brojne laičke udruge među kojima Frankopanska garda, vatrogasci te Dobrotvorna podupirajuća društva. Koncelebriralo je desetak svećenika na čelu s dekanom ogulinskim Robertom Zubovićem kao i čuvarem svetišta popom Antunom Luketićem. Glazbom je misu animirao združeni zbor više župa pod vodstvom Domagoja Šlata i uz orguljsku pratnju Franje Puškarića i Mihaela Peca.
Vjera stvara zdrave ljudske odnose koji su temelj bilo kakvog napretka, glavna je bila poruka biskupove propovijedi. Kada je za potrebe lista Vila Velebita biskup proveo anketu među imanentnim intelektualcima koja su tri ključna poteza potrebna da država krene naprijed, no nije postignut intelektualni konsenzus. Za razliku od njih veliki istarski patriota i biskup Božo Milanović imao je tri čiste u svoje vrijeme reći da je to odnos između ljudi i njihov odnos prema Bogu. Time se nauče zajednički rješavati probleme.
Isus nije bio znanstvenih s velikim izumima niti književnik i umjetnik, a probleme je rješavao kako su se javljali. Tribine je držao povremeno a nakon tri godine poslao je apostole u svijet da prenose nauku Crkve. Crkva inače nije popis članova nego zajednica, jer inače ne bi bila Crkva. Ona inzistira na ulozi obitelji u školi odgoja , a to ne može preuzeti niti jedno sveučilište , dok Crkva samo može popraviti odnose.
Odnosi u društvu danas su trajno narušeni, odnosi između ustanova i pojedinaca, no nije problem u nedostatku novca, migova ili brodova, problem je u odnosu među ljudima. Crkva stalno hoda kroz narod i uči ljude tim odnosima, a u ovom svetištu to se čini već 555 godina gdje pod okrilje svog plašta Gospa od Čudesa okuplja vjernički puk. Ljudi su ovdje prolazili najbolju Marijinu školu čiji zagovor je na kraju biskup zatražio za nazočne da im pomogne u izlasku na bolji put bez mržnje i trnja.