Biskup Bogović blagoslovio restauriranu kapelu Male Gospe u Saborskom

Ponedjeljak, 8. 9. 2014.

Na misi su suslavili novi župnik Saborskog i Plaškog fra Šimun Romić, ogulinski župnik i dekan preč. Robert Zubović i župnik Oštarija i Cerovnika i čuvar svetišta Gospe od Čudesa pop Ante Luketić. Misu su uzveličali mjesni župljani, udruga žena u narodnim nošnjama, učenici područne škole u narodnim nošnjama kao i najviši predstavnici političkog života, karlovački župan Ivan Vučić, načelnik općine Saborsko Marko Bićanić, gradonačelnik Ogulina Jure Turković sa zamjenikom Tonom Radočajem i načelnik općine Rakovica Franjo Franjković.
Obnova stare crkve dokaz je našeg kontinuiteta i korijena na ovom prostoru. Veseli zajedništvo škole, političke vlasti na čelu s načelnicima i županom, istaknuo je na početku biskup Bogović te blagoslovio posvećenu vodu. Mladost u narodnim nošnjama jamstvo je našeg kontinuiteta, a ne kao 45. kad su se sjekli naši korijeni, istaknuo je biskup. U našoj biskupiji tri su župe s patronom Male Gospe i sve su tri doživjele golema stradanja. Boričevac, kojeg je uništila prva puška gdje su Boričevljani i danas raseljeni, Bunić u Krbavskom polju iste sudbine kao i Boričevac te Palanka koja je danas bez vjernika. Gdje god je bio mali čovjek morao se seliti pred silom. No iako je sudbina malom čovjeku nesklona, Betlehem i Isus su pokazali da od malih ljudi dolaze velike stvari. Snaga malih ljudi dolazi od ljubavi prema Bogu i bližnjemu kao samome sebi. To je dokaz trajne veličine malih ljudi preko kojih Bog djeluje. Njih nećemo uvijek vidjeti u svojoj okolini jer su oni mali, najčešće siromašni i teško školuju svoju djecu no pravilno ih odgajaju. Oni su stvarna veličina.
Biskup je zatim blagoslovio zidove crkve i oltar, a na kraju je izmolio molitvu za djecu na početku školske godine. Isto tako je zahvalio donedavnom višegodišnjem župniku Saborskog i Plaškog fra Slavku Antunoviću na višegodišnjoj brizi za župe Plaški i Saborsko a pozdravio je i novog župnika fra Šimuna Romića. Na koncu je pročitao svoj članak objavljen u riječkim Zvonima o povijesti župe Saborsko kojoj je osnovana početkom 18. Stoljeća i kojoj je prvih 70 godina pripadala i Rakovica.

sab blagoslov kapelicesab blagoslov kapelice2