Predavanje o žrtvama župa Oštarije i Cerovnik kao doprinos Hrvatskom martirologiju

skradnik-predavanje-o-hrv-martirologiju(Skradnik, 6.9.2014.) - U subotu 6. rujna u Skradniku u župi Oštarije u Ogulinskom dekanatu održano je u prostorijama lokalnog Dobrotvornog podupirajućeg društa Sv. Marko Križevčanin predavanje i tribina na temu "Ogulinski dekanat: Oštarske i skradničke, te cerovničke i vojnovačke žrtve Drugoga svjetskog rata i poraća - doprinos Hrvatskom martirologiju" koje je održao biskupijski povjerenik za Hrvatski martirologij Franjo Puškarić. Predavanju je prethodila pjevana Večernja koju je predvodio župnik Oštarija i Cerovnika i čuvar svetišta Gospe od Čudesa pop Ante Luketić.

Svaka žrtva nije mučenik već su to oni koji su položili život iz ljubavi za Boga i čovjeka, a prvi među njima bio je Stjepan prvomučenik, pojasnio je na početku etimologiju biskupijski povjerenik za martirologij Franjo Puškarić. Najveći broj mučenika bio je za cara Dioklecijana u 3. stoljeću da bi zadnji veliki pogromi ljudi bili od strane komunizma u 2. svjetskom ratu i poraću. Hrvatski martirologij je najveći broj žrtava doživio u Krbavskoj bitci 1492. pa sve do kraja Domovinskog rata. Predavač je zatim ukazao na apostolsko pismo pape Ivana Pavla II. „na pragu trećeg tisućljeća" i njegovom pozivu narodima da popišu svoje žrtve. Spomenutog zadatka prihvatio se gospićko senjski biskup Mile Bogović došavši na čelo komisije HBK za Hrvatski martirologij s potrebom detaljnog popisa svih žrtava. Dok je istina u Prvom svjetskom i Domovinskom ratu jasna, s istinom i podacima iz Drugog svjetskog rata se jako manipuliralo. Postojeća literatura je najčešće komunističke provenijencije, a živih svjedoka ima sve manje. Zbog toga se pristupilo izradi detaljnih popisa žrtava u Drugom svjetskom ratu i poraću za sve župe u HBK i BK BiH.

Predavač Puškarić je zatim predstavio povijest istraživanja žrtava u novije doba od Saborske komisije za istraživanje rata i poraća preko istraživačkog rada Krunoslava Prebega koji je sastavio popis za Cerovnik preko knjiga don Ante Bakovića i Kaje Pereković. Dosadašnja istraživanja ukazuju da su u župi Oštarije evidentirana 171 žrtva, a u Cerovniku 201. U Ogulinskom dekanatu do sada su popisane 2190 žrtava a u Gospićko-senjskoj biskupiji ukupno 18 648 žrtava Drugog svjetskog rata i poraća. U svim župama postoje obrasci u koje se mogu unijeti podaci o žrtvama, tako i iznijeti pojedinačna svjedočanstva s eventualnim dokazima o mučeništvu. Dobro su došle i fotografije ili pisma žrtava s pokazateljima iskaza vjere ili eventualnog mučeništva. Povjerenik Puškarić predavanje je zaključio riječima biskupa Srakića da istinu istražujemo radi praštanja i biskupa Bogovića da se trebamo pokloniti istini.

Tags: hrvatski mučenici,, žrtve komunizma, Skradnik, martirologij