Josipovo proslavljeno u Josipdolu

Župa Josipdol u Ogulinskom dekanatu svečano je u utorak 19. Ooujka proslavila blagdan svog nebeskog zaštitnika sv. Josipa, kao i Dan istoimene općine. Središnju misu u 11 sati predslavio je fra Mirko Gregov TOR, iz samostana sv. Franje Asiškog u Ogulinu, ujedno i bolnički kapelan. Uz mjesnog župnika Petra Šporčića i ogulinskog dekana i župnika Zagorja i Cerovnika dr. Željka Blagusa,  suslavili su svi svećenici Ogulinskog dekanata, njih devetero.  Glazbom je misu animirao župni zbor pod vodstvom Ivanke Gašparović i uz orguljsku pratnju Marice Rendulić. Župnik Šporčić pozdravio je na početku brojne hodočasnike iz većine susjednih župa Ogulinskog dekanata,  među kojima su bili saborski zastupnik Tomislav Lipošćak, gradonačelnik Ogulina Dalibor Domitrović sa zamjenicom Ivanom Salopek Šumonjom,   kao i više načelnika susjednih općina  na čelu s načelnikom općine Josipdol Zlatkom Mihaljevićem. Bilo je tu i predstavnika DVD-a Josipdol, LD Srnjak iz Josipdola kao i više udruga proisteklih iz Domovinskog rata iz Ogulinskog kraja.

Kako ostvariti svoje planove i osmisliti svoj život pitaju se mnogi, a jedan od najboljih uzora i pokazatelja svakako je Sveti Josip. Evanđelisti Luka i Matej opisali su ga kao osobu koja je dobila značajnu ulogu koju je odigrao veličanstveno i potiho te se bez razmišljanja uključio u Božji plan rada. Sveti je Josip bio osoba bez velikih riječi ali veličanstvenih djela.  On je sušta suprotnost današnjeg emancipiranog i zatrovanog čovjeka lažnih riječi koji je instrumentaliziran i koji se uništava.   Bog zna koje će ljude uključiti u ostvarenje svog nauma , ljude šutnje i dostojanstva kao što je bio sv. Josip. Čovjek bez povjerenja u Boga ne može ostvariti svoje naume. Mi smo pozvani graditi budućnost po uzoru na zaštitnika Hrvatske sv. Josipa kojeg je na tu ulogu 1697. izabrao Hrvatski sabor kao i mnoge države, zaključio je na kraju fra Mirko Gregov.

Tekst i snimka (dio s mise) Zvonko Ranogajec

Ika josipdol sv. josip