Dekanatski sastanak u Kuterevu

DekanatskiOT Kuterevo(Kuterevo, 27.2.2017.) - U župnom domu u Kuterevu održan je u ponedjeljak 27. veljače radni sastanak svećenika Otočkoga dekanata. Nakon molitve Trećega časa svećenike je pozdravio dekan i otočki župnik mons. Tomislav Šporčić te je najavio dnevni red. Na početku, kako je uobičajeno, razmatranje je održao župnik domaćin vlč. Mario Vazgeč, koji je svojim razmišljanjem također nadomjestio izlaganje o određenoj temi koja se redovito obrađuje na sastancima Otočkoga dekanata. Budući da je to bio susret uoči početka Korizme, razmišljanje je bilo o Kristovu križu i u svjetlu njegova križa o našim ljudskim križevima, a na temelju Isusove poruke: "Hoće li tko za mnom, neka se odreče samoga sebe, neka danomice uzima križ svoj i neka ide za mnom!"

Vlč. Vazgeč povezao je "suprotnosti" izražene temama Čovjek je stvoren za sreću te Kako osmisliti bol i patnju? Temeljna poruka izlaganja je da jedino i samo vjera daje pravi smisao ljudskoj patnji, "ona otire suze i tješi onoga koji trpi. Vjera daje snagu za strpljivo nošenje životnih križeva, s nadom da njihovo nošenje neće biti besplodno." Dakle, ako čovjek ne želi očajavati ili izgubiti svaku nadu u svojoj patnji, ili gledajući patnju drugih oko sebe, rješenje je vjera u Boga i vječni život. Odnosno, kršćanska poruka vjerniku i nevjerniku koji pati, zaključio je vlč. Vazgeč, bila bi: "Vjeruj da u Bogu, po Kristu raspetome i uskrsnulome, svaka ljudska patnja dobiva svoj smisao!"

U drugom dijelu susreta svećenici su razmotrili neke organizacijske pojedinosti budućih događaja iz biskupijskoga godišnjega pastoralnog plana, kao što je korizmeni susret svećenika, korizmeno hodočašće dekanata u gospićku katedralu, Tečaj vjere u Otočcu, Susret hrvatske katoličke mladeži u Vukovaru te Teološko-pastoralni kolokvij u Zagrebu. Glede dekanatskoga hodočašća u katedralu, 18. ožujka, dogovoreno je vrijeme polaska autobusa iz Otočca te pokorničko bogoslužje i križni put u crkvi u Ličkom Lešću. Na koncu je dekan Šporčić podnio kratak izvještaj s nedavno održane sjednice Zbora savjetnika i dekana, na kojoj je među ostalim bilo govora o hodočašćima u Ludbreg i u Fatimu. Nakon sjednice župnik Vazgeč je kolege svećenike počastio zajedničkim objedom kod obitelji Rončević, a dogovoreno je također da sljedeći dekanatski susret bude u Brinju.

IspisE-mail