Božićni broj Svjetionika – 15 godina izlaženja

senj svjetionik broj 24(Senj, 15.1.2017.) - Uoči Božića iz tiska je izišao novi 24. broj glasila župe Uznesenja BDM iz Senja, Svjetionika, koji već 16. godina za redom izdaje svoje glasilo. Senj, nekadašnje biskupijsko središte preko ovog periodnog glasila prati zbivanja u Senju i župama Senjskog dekanata a uređuje ga vjeroučiteljica Franciska Butković. U nakladi 750 komada list tiska Jadranska tiskara Senj. Na naslovnici božićnog Svjetionika dominira novi gospićko-senjski biskup mons. Mr. Zdenko Križić a na zadnjoj stranici prošlogodišnji prvopričesnici i krizmanici u Senju.

Svjetionik donosi božićnu poruku gospićko-senjskog biskupa Zdenka Križića, riječ urednice Franciske Tomljanović i župnika dr. Richarda Pavlića, tekst o novom gospićko-senjskom biskupu iz pera Ivana Prpića Špike, kao i božićnu čestitku novog šibenskog biskupa, inače Senjanina mons. Tomislava Rogića. Svjetionik zatim iz pera Ivana Prpića donosi curriculum vitae novom šibenskog biskupa kao i sam događaj njegova ređenja u Šibeniku na blagdan sv. Jakova. Župni vikar vlč. Nikola Prša piše o „Vjeri“ . Više suradnika Svjetionika razmišlja o otajstvu Božića dok Danijela Češarek bilježi kako se Božić slavi na drugim kontinentima a piše i o „Otajstvu ljudske patnje“. Branka Šolić donosi pregled župnih zbivanja, dok biskup u miru Mile Bogović donosi izvješće župnika Starigrada iz 1850. godine čime predočava vjerski život tom doba.
Blaženika Ljubović bilježi predstavljanje knjige „Crkva hrvatskih mučenika-od ideje do realizacije, dok Davor Prpić piše o posjeti bazilici Srca Isusova i crkvi sv. Franje na Kaptolu. Blaženka Ljubović bilježi proslavu Gospe Snježne u Krivom Putu i prezentira arheološka istraživanja na trgu Cimiter u Senju. Obitelj Prpić (Davor, Đurđica, Ivan i Karmela) izvještava o hodočašću u Poljskoj, dok don Anđelko Kaćunko iscrpno izvještava o župnim aktivnostima u župi Vratnik. Vlč. Nikola Prša daje praktične liturgijske savjete a na kraju Svjetionik donosi župne statistike Senja, Krivog Puta i Senjske Drage kao i rasporedom liturgijskih slavlja u božićno vrijeme te raspored blagoslova obitelji.

Tags: Senj, Svjetionik