Sv. Valentin proslavljen u Cvitoviću i Josipdolu

Petak, 15. 2. 2008.

U Cvitoviću je na kraju mise slavljeničku župu je pohodio i dekan slunjski mons. Mile Pecić. Sv. Valentin u Cvitoviću slavi se stoljećima, ali nije ga dotakla komercijalizacija. Ovaj narod jednostavno slavi sv. Valentina, svećenika i mučenika iz prve crkve, kao uzor u svakodnevnom usponu prema Božjem kraljestvu. U crkvi je pretežno starija generacija koja je u žrvnju života izoštrila svoju ljubav prema Bogu i čovjeku te je ta ljubav postala profinjena i produhovljena. To je ljubav koja je položila ispit u nevoljama života i ostala mlada i svježa. To je sušta suprotnost prema "ljubavi" kakvu nude moderni trgovci. Naime, Valentinovo se počelo slaviti od 15. stoljeća kao Dan zaljubljenih, a moderna promidžba tomu je dala nakaradne oblike. Dobro je da se slavi jedan dan u godini kao Dan ljubavi pa onda i zaljubljenih, ali to ne smije biti prilka za kupovanje skupih darova pri čemu ima svega i svačega samo ne istinske ljubavi.