Korizmeno hodočašće Slunjskog dekanata na Udbinu

slunj-hod-udbina(Udbina, 23.3.2014.) - U nedjelju 23. ožujka održano je na 3. korizmenu nedjelju hodočašće vjernika Slunjskog dekanata u Crkvu hrvatskih mučenika na Udbinu. To je inače treća godina da se hodočašća dekanata ove biskupije organiziraju na Udbinu „u duhovnu katedralu cijele nacije" kako ju je nazvao biskup Bogović. Zbog planinarskog križnog puta ove godine Slunjski dekanat hodočastio je ne na petu već na treću nedjelju a hodočašće je okupilo blizu 500 hodočasnika iz svih 9 župa dekanata na čelu sa svojim svećenicima i dekanom Slunjskim mons. Milom Pecićem.

Križni put je predvodio u 15.30 sati župnik Cvitovića i Lađevca mr. vlč. Antonio Čutura a to je bilo vrijeme ispovijedi. U 17 sati slijedilo je misno slavlje koje je predslavio Gospićko-senjski biskup mons. dr. Mile Bogović a vjernike je na početku pozdravio čuvar nacionalnog svetišta Crkve hrvatskih mučenika na Udbini mons. mr. Tomislav Rogić. Ztaim je dekan slunjski mons. Mile Pecić predstavio Slunjski dekanat koji broji 9 župa u kojima pastoralno djeluje pet svećenika. Sve su župe zastupljene u ovom hodočašću: Slunj, Blagaj, Cvitović, Lađevac, Cetingrad, Rakovica, Drežnik, Vaganac, Zavalje. Posebno je dekan Pecić pohvalio krizmanike koji su se pridružili hodočašću naglasivši "blago narodu koji ima mladost koja živi za druge, koja je spremna na žrtvu". Ovaj narod pamti teška vremena kroz koja je prošao ali ga je vodila vjera. Pred njim su nove kušnje i izazovi ali se ovaj narod napaja na vjeri i hrabrosti mučenika.
Biskup je u svom obraćanju hodočasnicima istaknuo:"Često slušamo pitanja, popraćena s osjećajem straha i nezadovoljstva: „Što nam se ovo događa!" Mnogi su u strahu da se prilike pogoršavaju, da se ide prema još većim nesigurnostima i nevoljama. Ni druženje nije prijatno kao nekada. Čim se nađu dvojica-trojica odmah udare pričati o svemu što ne valja i međusobno se ljute i prigovaraju svemu i svačemu pa se na koncu rastanu s još više gorčine nego prije sastanka. Osjećaj nemoći i bezizlaznosti. Kada će doći vrijeme da će nas sve pomagati da činimo dobro? I tako se te naše magle spuštaju i dižu, premještaju i sele, a ljudi i ne primijete da se između tih maglovitih trenutaka pokaže sunce, mjesec i zvijezde, da ima dosta svijetla u ovom svijetu, dosta dobrote kojoj se treba radovati, dosta programa koje treba podržati, dosta osoba i ustanova koje ustrajno rade svoj posao na korist društva, naroda i države. Postoji toliko dobrih inicijativa koje se teško probijaju i zato što se nalaze izvan našeg vidokruga koji neprestano zahvaćaju one tamne, recesivne i depresivne predjele.
Više puta se pitam na čemu nevjernik gradi svoju nadu u izlaz, u bolje sutra. Mnogi čekaju rješenje u novim izborima, u drugom gradonačelniku, županu, Vladi,– i pored toga što su nas takva očekivanje u prošlosti mnogo puta iznevjerila. Mi vjernici imamo čvrst temelj za našu nadu. Sveti Pavao je to već davno izrazio riječima: „Koji Boga ljube, njima se sve okreće na dobro". To nam ulijeva hrabrost da se suočimo sa svim teškoćama; i ovim u kojem se sada nalazimo. „Ta ljubav je Božja izlivena u srcima našim po Duhu Svetom koji nam je dan!" (Rim 9, 5). Ugrađen je, dakle, u svakoga od nas sustav koji nas vodi na pravu adresu, ali ga treba uključiti i slušati ga, zaključio je bisk Često slušamo pitanja, popraćena s osjećajem straha i nezadovoljstva: „Što nam se ovo događa!" Mnogi su u strahu da se prilike pogoršavaju, da se ide prema još većim nesigurnostima i nevoljama. Ni druženje nije prijatno kao nekada. Čim se nađu dvojica-trojica odmah udare pričati o svemu što ne valja i međusobno se ljute i prigovaraju svemu i svačemu pa se na koncu rastanu s još više gorčine nego prije sastanka. Osjećaj nemoći i bezizlaznosti. Kada će doći vrijeme da će nas sve pomagati da činimo dobro? I tako se te naše magle spuštaju i dižu, premještaju i sele, a ljudi i ne primijete da se između tih maglovitih trenutaka pokaže sunce, mjesec i zvijezde, da ima dosta svijetla u ovom svijetu, dosta dobrote kojoj se treba radovati, dosta programa koje treba podržati, dosta osoba i ustanova koje ustrajno rade svoj posao na korist društva, naroda i države. Postoji toliko dobrih inicijativa koje se teško probijaju i zato što se nalaze izvan našeg vidokruga koji neprestano zahvaćaju one tamne, recesivne i depresivne predjele.
Više puta se pitam na čemu nevjernik gradi svoju nadu u izlaz, u bolje sutra. Mnogi čekaju rješenje u novim izborima, u drugom gradonačelniku, županu, Vladi,– i pored toga što su nas takva očekivanje u prošlosti mnogo puta iznevjerila. Mi vjernici imamo čvrst temelj za našu nadu. Sveti Pavao je to već davno izrazio riječima: „Koji Boga ljube, njima se sve okreće na dobro" .
To nam ulijeva hrabrost da se suočimo sa svim teškoćama; i ovim u kojem se sada nalazimo. „Ta ljubav je Božja izlivena u srcima našim po Duhu Svetom koji nam je dan!" . Ugrađen je, dakle, u svakoga od nas sustav koji nas vodi na pravu adresu, ali ga treba uključiti i slušati ga, zaključio je biskup Bogović.
Glazbom jje misu animirao združeni zbor svih župa a na orguljama je svirala prof. Anka Čuić iz Slunja. Nakon mise u kripti crkve je mons. Rogić prezentirao izgradnju crkve, a razgledana je i izložba o križevima.

Tags: Udbina, CHM, Slunj, hodoašće