Kapelica Gospe Snježne u Gnojnicama

Nedelja, 3. 8. 2014.

Dobila je titul „Snježna", jer su je izgradili na mjestu gdje je tada 5. kolovoza u Rimu pao snijeg. Tada je izgrađena prva kapela u Rimu na čast Marije Velike, Isusove Majke, „Marije Bogorodice". Dakle, ono što je dogmatizirao sabor u Efezu, 451. godine slavi se svake godine 5. kolovoza ili pak na samu Novu Godinu. Ručak na Korani je organizirao revni župljanin Mile Mićan Cindrić koji svake godine rado to čini. Župnik Antonio, cvitovački bogoslov Pero Jurčević, mežnar Nina i mežnarica Draga su ostali u radosnom druženju sa župljanima na Korani. Župljani su kao i svake godine bili zadovoljni sa proslavom blagdana, a ove godine su imali i jedan razlog više, bili su sretni što ostaju u granicama župe sv. Nikole biskupa sa sjedištem u Cvitoviću.

Selo Gnojnice civilno pripadaju cetingradskoj općini a crkveno cvitovačkoj župi. Bilo je prijedloga da pripadnu cetingradskoj župi, ali su župljani Cvitovića, a posebno stanovnici Gnojnica to odbili.