Zbor BDM Kraljice Mira u Tatar Varošu

Nedelja, 24. 8. 2014.

Postojao je prijedlog da ovo selo pripadne župi Cetingrad ali su župljani, a posebno stanovnici Tatar Varoša i Ponora na čelu sa svojim mladim župnikom taj prijedlog jednoglasno i energično odbili. To je ove godine dalo posebnu radost ovom slavlju. Mještani su bili zahvalni župniku što se zauzeo za njih, te nisu pripali župi Cetingrad. Naime, Crkva nije nikada išla za civilnim granicama. Najbrojnije prezime u Tatar Varošu je Rakocija i nosi ga gotovo polovica sela. Upravo to prezime nose i časne sestre Emanuela i Anamarija koje su pokrenule izgradnju kapelice Kraljice Mira. Kapelica je smještena uz glavnu cestu koja vodi od Slunja prema Cetingradu. Ove godine točno je 15 godina od blagoslova kapele i 40 godina od zavjeta sestre Emanuele. Misu koja je slavljena 24. kolovoza u 18 sati predvodio je mjesni župnik mr. sc. don Antonio Čutura, po struci mariolog, a pjevanje je vodila časna sestra Emanuela Rakocija. Propovijednik je tumačio smisao ovog blagdana i pozvao da sve nakane predamo Kraljici Mira.Ove godine je bilo lijepo vrijeme, te se na misno slavlje okupilo oko 150 vjernika. Po prvi put na misi je kao gradonačelnik bio gosp. Jura Katić, domaći sin. Župnik ga je lijepo pozdravio i rekao da smo sada u sigurnim rukama. Na misi je bilo vjernika gotovo iz svih sela cvitovačke župe, iz Slunja i Rakovice, a nakon mise svi zajedno zapjevali su pjesmu koja je do kasno u noć odjekivala po brijegovima i dolovima Tatar Varoša, Ponora i Gornje Gline.