Nova knjiga biskupa Bogovića o rodnom Slunju

slunj povijest slunjskog kraja i crkve(Slunj, 6.8.2015.) - Biskup Bogović predstavio svoju knjigu “Slunjski kraj i njegova Crkva u prošlosti i sadašnjosti“. Na svečanoj sjednici gradskog vijeća Slunja u sklopu proslave Dana grada Slunja svoju novu knjigu “Slunjski kraj i njegova Crkva u prošlosti i sadašnjosti“ predstavio je gospićko-senjski biskup Mile Bogović. Uz autora knjigu su predstavili ravnatelj Državnog arhiva iz Gospića prof. Ivica Mataija i povjesničar dr. Milan Kruhek.

Biskup Bogović je na početku istaknuo da je kao povjesničar osjećao potrebu napraviti knjigu o svom rodnom kraju te da je ona poklon gradu na 20. obljetnicu od oslobođenja. Ivica Mataija je istaknuo da je zavičaj mjesto odakle sve počinje i što nas trajno obilježava. Koliko na svojim putovanjima odlazili dalje, zavičaj je temeljna esencija svakoga od nas pa tako i biskupa Bogovića koji je u knjizi opisao povijest svog kraj, a to je povijest strašnih stradanja brojnih agresora. Značajnim poglavljem knjige Mataija ističe ono o zavičajnom govoru. Dr. Milan Kruhek knjigu naziva najvećim darom za Slunjane a najvrjednijim smatra dio iz 20. stoljeća odnosno osobna svjedočanstva i ispovijed živih svjedoka. Sam autor biskup Bogović je istaknuo da bi želio odigrati ulogu onoga koji zna sve o povijesti Slunja a da je ova knjiga najbolja o povijesti, jednostavno zato što je prva takva. Želio bi da ona bude zbog toga u svakom slunjskom domu. Poglavlja su Frankopanski Slunj, usponi i padovi slunjskog kraja u Novom vijeku, nemirno 20. stoljeće, dekanati i župe, zapisi iz djetinjstva i literarni radovi te osobine slunjskog govora ili govor moje majke. Knjiga ima 383 stranice, dio je edicije „Prilozi za povijest Like“ jednog od nakladnika Državnog arhiva Gospić kao i Gospićko-senjske biskupije.

slunj predst knjige o povijesti crkve slunjskog kraja

Tags: Slunj, Slunjski kraj i njegova crkva u prošlosti i sadašnjosti