• Naslovnica

Ordinarijat Gospićko-senjske biskupije

Dan grada Gospića i godišnjica posvete katedrale

gs marija magd 6(Gospić, 22.7.2017.) - Građani i vjernici Gospića proslavili su Dan Grada i svoju zaštitnicu sv. Mariju Magdalenu, također godišnjicu posvete gospićke katedrale. Na svečanost su se pripremali trodnevnicom koju je u gospićkoj katedrali predvodio dehonijanac o. Zvonko Šeremet. Svečanost na sam dan počela je molitvom u kapeli sv. Marije Magdalene na gradskom groblju koju je predvodio župnik mons. Mile Čančar, potom su gradonačelnik Karlo Starčević sa suradnicima, predstavnici županije i udruga proizišlih iz domovinskog rata položili vijence i upalili svijeće ispred spomenika braniteljima. Sudjelovali su i branitelji, policija, gospićka garda, pripadnici povijesnih postrojbi. Nakon molitve su svi u procesiji pratili sliku svetice koju su nosile žene u narodnim nošnjama, uz pratnju gradske glazbe koja je svirala duhovne skladbe, u katedralu gdje je svečano misno slavlje predvodio gospićko-senjski biskup Zdenko Križić u koncelebraciji s domaćim župnikom mons. Milom Čančarom i s petnaest svećenika, uz sudjelovanje sjemeništaraca i bogoslova. Pjevao je katedralni zbor pod ravnanjem Franje Puškarića.

Polaznici "Romske odgojne zajednice" na susretu s biskupom Križićem

pastoral roma B(Gospić, 6.7.2017.) - Polaznici ljetne škole iz Romske odgojne zajednice ovih dana, zajedno sa svojim voditeljima i animatorima, borave u Pastoralnom centru na Baškim Oštarijama. Povjerenik za pastoral Roma u Gospićko-senjskoj biskupiji, perušićki župnik vlč. Josip Štefančić, ove godine je domaćin i voditelj Romske odgojne zajednice (ROZ). Kroz niz predavanja, molitve i radionice ova ljetna škola je okupila 50-ak djece uzrasta od 8 do 14 godina, 10 voditelja i animatora među kojima su i tri svećenika. "Cilj ljetne škole je okupiti romsku djecu iz raznih dijelova Hrvatske kako bi ih se educiralo o značenju njihove kulture, vjere i vrijednostima koje u današnjem vremenu imaju različite etničke skupine" rekao je vlč. Josip Štefančić, povjerenik za pastoral Roma Gospićko-senjske biskupije.

Continue Reading

IMENOVANJA, RAZRJEŠENJA I PREMJEŠTAJI SVEĆENIKA U GOSPIĆKO-SENJSKOJ BISKUPIJI - 2017.

Dekretima gospićko-senjskog biskupa mons. Zdenka Križića izvršena su sljedeća imenovanja, razrješenja i premještaji svećenika u Gospićko-senjskoj biskupiji:

-mons. Mile Čančar razriješen je službe župnika katedralne župe Navještenja BDM u Gospiću i službe dekana Gospićkog dekanata i imenovan je župnikom župe Sv. Jurja mučenika u Korenici i excurrendo župe Rođenja BDM u Buniću (85/2017).

-preč. Stjepan Zeba razriješen je službe župnika župe Sv. Jurja mučenika u Korenici i excurrendo župe Rođenja BDM u Buniću i službe dekana Udbinskog dekanata i imenovan je župnikom župe Sv. Antuna Padovanskog u Krasnu i upraviteljem excurrendo župe Gospe Karmelske u Kuterevu, te čuvarom Svetišta Gospe Krasnarske u Krasnu (86/2017).

-preč. Robert Zubović razriješen je službe župnika župe Sv. Križa u Ogulinu i službe dekana Ogulinskog dekanata, te se odlukom krčkog biskupa mons. dr. Ivice Petanjka vraća u Krčku biskupiju (87/2017).

-vlč. Josip Štefančić razriješen je službe župnika župe Uzvišenja Sv. Križa u Perušiću i excurrendo župe Sv. Nikole biskupa u Kaluđerovcu i imenovan je župnikom župe Sv. Križa u Ogulinu (88/2017).

Svećeničko ređenje u Gospiću

Pero Jurcevic redenje 2(Gospić, 26. do 29. lipnja 2017.) U gospićkoj katedrali od 26. do 28. lipnja održana je trodnevna priprema uoči ređenja đakona Pere Jurčevića za svećenika Gospićko-senjske biskupije. Prvi dan predvodio je kancelar preč. Marinko Miličević, drugi dan vlč. Mišel Grgurić biskupov tajnik i treći dan mons. Mile Čančar domaći župnik. „Ova biskupija, ima zaista mnogo razloga radovati se ređenju đakona Pere Jurčevića,“ istaknuo je preč. Miličević u trodnevnici, jer je on jedini naš ovogodišnji ređenik. Redio ga je gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić, u koncelebraciji s dvadeset svećenika, uz sudjelovanje bogoslova, sjemeništaraca, časnih sestara, rodbine, župljana rodne župe Cvitović, susjedne Slunja i Gospića u kojoj je vršio službu đakona. Slavlje je uzveličao katedralni zbor pod vodstvom Franje Puškarića.

Započele pripreme za proslavu Velike Gospe na Krasnu i Dana hrvatskih mučenika

krasno odbori za vel gospu i udbinu(Krasno, 27.6.2017.) - Odbor za proslavu Velike Gospe na Krasnu i Dan hrvatskih mučenika na Udbini održao je u utorak 27. lipnja svoj tradicionalni godišnji sastanak u svetištu Gospe od Krasna pod predsjedanjem gospićko-senjskog biskupa mons. Zdenka Križića. Na sjednici su istaknuti prošlogodišnji dojmovi, kritike i prijedlozi. Zaključeno je da će na Krasnu i ove godine središnje misno slavlje na Veliku Gospu u 11 sati predvoditi biskup mons. Zdenko Križić, dok će na Udbini Dan hrvatskih mučenika 9. rujna predvoditi šibenski biskup mons. Tomislav Rogić.