Ordinarijat Gospićko-senjske biskupije

O vjerskom u medijskom prostoru

susret mediji(Plitvice, 27.5.2017.) - Danas je u pastoralnom centru Marije Majke Crkve na Plitvicama odrzan redoviti godišnji susret medijskih djelatnika s prostora Gospićko-senjske biskupije. Sudionike je na početku pozdravio biskupijski povjerenik za medije mons. Mile Pecić koji je istaknuo da kao katolici i medijski djelatnici ne možemo šutjeti na velike izazove, jer se kroz medije prezentiraju velike vrijednosti. Da je danas među nama sv. Pavao sigurno bi koristio moderne medije koji imaju veliku ulogu u razvoju društva. Zvonko Ranogajec, iz istog biskupijskog odbora, je predstavio svih 9 prethodnih susreta i podsjetio na predavače i teme. Profesor komunikologije na Hrvatskom katoličkom sveučilištu je zatim održao središnje predavanje na temu „Vjersko i nevjersko u medijskom prostoru“.

Svećeničko hodočašće Majci Božjoj od Krasna

Svecenici Krasno 2017(Krasno, 26.5.2017.) - "Ovo hodočašće u Marijinu mjesecu svibnju znak je naše povezanosti s nebeskom Majkom, ali i znak naše zahvalnosti Bogu za dar Gospićko-senjske biskupije u kojoj neumorno radimo na njivi Gospodnjoj", istaknuo je gospićko-senjski ordinarij Zdenko Križić u pozivu svećenicima na to hodočašće odnosno susret, koji je upriličen u petak 26. svibnja u Gospinu svetištu na Krasnu. Istim je riječima biskup Križić pozdravio okupljene svećenike i mons. Milu Bogovića, biskupa u miru, na početku misnoga slavlja, istaknuvši kako je veoma značajno što je Gospićko-senjska biskupija Majku Božju od Krasna izabrala za svoju zaštitniku. Dodao je također da "ta činjenica ne smije biti samo podatak u Spomenici, nego, posebno za svećenika, poticaj na veću pobožnost Mariji a poglavito pod vidom zahvalnosti".

Svetkovina Uzašašća i dan Biskupije u Gospiću

uzasasce 2(Gospić, 25.5.2017.) - Na svetkovinu Uzašašća Gospodnjega svečanu svetu misu u gospićkoj prvostolnici, u koncelebraciji župnika i dekana gospićkog mons. Mile Čančara, biskupovog tajnika i župnog vikara vlč. Mišela Grgurića, predvodio je gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić. Svetu misu pjevanjem uzveličao je katedralni zbor pod vodstvom g. Franje Puškarića.

Misa povodom Dana Ličko-senjske županije

dan županije 19(Gospić, 23.7.2017.) - Ličko-senjska županija svečano je obilježila svoj Dan 23. svibnja 2017., na dan kada je rođen otac Domovine dr. Ante Starčević. Svečanu svetu misu za sve čelnike i stanovnike Županije, u gospićkoj Katedrali, predvodio je gospićko-senjski biskup mons. Zdenko Križić uz koncelebraciju gospićkog župnika i dekana mons. Mile Čančara, kancelara Biskupije preč. Marinka Miličevića i biskupovog tajnika i župnog vikara vlč. Mišela Grgurića. Svetu misu svojim pjevanjem uzveličao je katedralni zbor pod vodstvom g. Franje Puškarića.
U svojoj propovijedi biskup Križić istaknuo je: „U današnjem misnom slavlju molimo posebno za našu Županiju koja slavi svoj dan, a to je rođendan oca domovine dr. Ante Starčevića, sina našeg podneblja.

Ponosni smo da je jedan takav velikan našega naroda rođen na ovoj našoj ličkoj grudi, da je sazdan od ove naše zemlje. Zahvaljujemo Bogu da smo imali jednog takvog čovjeka. Živio je u teškim vremenima povijesti našega naroda. Zauzimao se maksimalno za narodnu slobodu i neovisnost, ali u tim kompleksnim političkim okolnostima nije bilo nimalo lako naći pravi put. Trebalo je igrati različite političke igre između većih sila od kojih smo kao narod bili posve uvjetovani. No, on je sve poduzeo da narod učini svjesnim vrijednostima slobode i neovisnosti, i da se isplati podnijeti sve žrtve za te ideale."

Continue Reading

Biskup Bogović blagoslovio spomen obilježje "Velebitskim junacima"

rizvanusa 1a(Rizvanuša, 13.5.2017.) - U naselju Rizvanuša u blizini Gospića, danas je s početkom u 11 sati, u organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja svečano otkriveno spomen-obilježje „Velebitskim junacima“ u spomen na 26 hrvatskih branitelja, pripadnika specijalne policije poginulih u Domovinskom ratu na Velebitu. Svečanom otkrivanju spomen-obilježja nazočili su visoki državni dužnosnici, izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske, savjetnik Predsjednice RH za branitelje Ante Deur, izaslanik Hrvatskog Sabora Darko Milinović, izaslanstvo Vlade Republike Hrvatske ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, pomoćnik ministra unutarnjih poslova Damir Trut, zamjenik glavnog ravnatelja policije Dražen Vitez, zapovjednik Zapovjedništva specijalne policije Zdravko Janić i brigadni general Siniša Jurković.