Ordinarijat Gospićko-senjske biskupije

Blagdan Duhova u Gospiću

gs krizma 2015(Gospić, 24.5.2015.) - Blagdan Duhova po tradiciji je župi Navještenja BDM u Gospiću predslavio Gospićko-senjski biskup mons. dr. Mile Bogović u koncelebraciji katedralnog župnika i dekana i župnika Gospićkog mons. Mile Čančara. Liturgijskim pjevanjem misno slavlje uzveličao je katedralni zbor pod vodstvom vlč. Josipa Šimatovića. Ova misa je po tradiciji bila svečana jer je biskup Bogović uručio krizmanicima župe sakrament Svete potvrde.

Biskup Bogović je u svojoj homiliji pojasnio značaj darova Duha Svetoga u odnosu na materijalna dobra jer radosnu vijest poteklu iz Crkve treba širiti i time slaviti pobjedu života nad smrću. Oltar kao simboličko mjesto vječnog života nas okuplja na radost onih koji to shvaćaju. Ipak, od vremena Isusa Krista do današnjih dana ima i onih koji to ne shvaćaju . Govoreći o radosti treba znati da ona uvijek ide uz tugu. Uskrsnuću je prethodio Veliki petak, što je elementarna logika života. Danas mnogi nemaju osjećaja za radost već klize po površini. Evanđelje kao radosna vijest krenulo je s mjesta Isusovog uskrsnuća diljem svijeta pa tako i do Gospića gdje imamo niz svijetlih primjera koji nas inspiriraju kao mučenici za vjeru i Crkvu kao što su nakon kraja rata u Gospiću pobijeni svećenici Dragutin Kukalj ili Vladimir Kargačin. Budimo i mi svjedoci te apostolske radosti iako danas u svijetu ima sve više protuevađelja, istaknuo je biskup Bogović te mladima poručio da budu sigurnost naše budućnosti.

Tags: Gospić, Duhovi, krizma