Ordinarijat Gospićko-senjske biskupije

Slunjani s biskupom na misi Večere Gospodnje

slunj vel čet 3(Slunj, 13.4.2017.) - Večeras u 18 sati slunjski su vjernici slavili s biskupom mons. Zdenkom Križićem misu Večere Gospodnje. Malo neobično da biskup na Veliki Četvrtak ostavi svoju katedralu i slavi misu s narodom jedne od župa udaljene 90 kilometara od sjedišta biskupije. Ovaj je put to Slunj. Dopratio ga je tajnik vlč. Mišel Grgurić a misi se pridružio vojni kapelan vlč.Milenko Majić te bogoslov Marko Matešić. Slunjski su vjernici odmah poželjeli da to postane tradicija!

Nakon svečanog ulaza u crkvu župnik je pozdravio biskupa koji je, nakon preuzimanja biskupije, po prvi put u župi Slunj. Djevojčice u narodnim nošnjama predale su mu darove: pomno i s ljubavlju pripremljene i složene darove ovoga kraja. Gđa Vinka i Draženka predale su mu “pisanice”, oslikana jaja koja su pravo remek djelo ukrašavanja jaja. Započela je misa Večere Gospodnje. Ova je misa odnosno euharistija natopljena emocijama kršćanske duše. Biskup je u izlaganju Božje Riječi podsjetio na veličinu Kristove ljubavi koja je išla do kraja. On je sebe ostavio u zalogaju kruha i gutljaju vina uoči svoje muke. Njegovo sebedarje ostavlja nas zbunjene. Ne možemo dokučiti njegovu ljubav bez služenja drugima. Naime, nakon homilije biskup je oprao noge 12-orici muškaraca raznih profila i zanimanja po uzoru na Krista. Ovo je rječita poruka da se Pričest odnosno Euharistije ne može odvojiti od služenja bratu čovjeku. Pričest je večeras bila posebna! Pristupili su joj krizmanici, stariji i mlađi. Pjevači su predvodili pjevanje koje je prihvatila crkva. Pjevanje i molitva odgovor je na Božju ljubav. Na kraju mise preneseno je Presveto na pokrajni oltar. Svetište odnosno svetohranište je ostalo prazno, crkva je u molitvi i bdijenju s Kristom u vrtu Getsemani. Misno slavlje završeno je tišinom i šutnjom...Crkva ostaje otvorena do ponoći. Vjernici dolaze i odlaze u tišini. Uzvraćaju Kristovu ljubav ljubavlju.

Biskup s “apostolima” zadržao se u župskoj dvorani na večeri. Večera odnosno blagovanje s prijateljima ima nešto neobično. Tu doživljavamo prihvaćenost i dijelimo zajedničku vjeru u Božje kraljevstvo. Ovakvo blagovanje u miru i prijateljstvu slika je budućnosti kojoj hitamo.slunj vel čet 1

slunj vel čet 2

Tags: Slunj, veliki četvrtak