GOSPIĆ: Smotra povijesnih postrojbi HV-a

(19. 6. 2010. - M. Č.) U sklopu višednevnog obilježavanja blagdana sv. Vida u podvelebitskoj župi Bužim popodne je u Gospiću izvršena smotra čak 11 vojnih postrojbi s područja Hrvatske. U ličku metropolu su uz domaću i otočačku graničarsku krajinsku postrojbu stigle i postrojbe od Dubrovnika do Bakra te Karlovca i Osijeka. Proslavu sv. Vida organizira eko udruga Bužimski izvori iz Bužima. U Gospić su stigli Dubrovački trambulini, Šibenska gradska straža, Hrvatski sokol iz Osijeka, Frankopanska garda iz Ogulina, Požeška građanska straža, Gradska straža Bakar, Keglevićeva straža iz Kostela, Karlovačka građanska garda, Družina vitezova zlatnog kaleža, Otočki graničari i Tahijevi puškari iz Donje Stubice.

Nakon okupljanja starih ratnika okićenih zastavama, krenuli su u mimohod ulicama grada u pratnji Gradske limene glazbe. Na Trgu Stjepana Radića smotru je obavio Milan Kolić, gradonačelnik Gospića, a prijavak mu je podnio stražmeštar Vatroslav Bekarigo. U znak sjećanja na boravak u Gospiću Kolić ima je na zastave svezao lentu. Postrojbe ostaju u Gospiću i Bužimu još sutra kada je završna proslava Vidove u Bužimu, kada će demonstrirati pucanje iz starih oružja. (Foto i tekst: licke-novine.hr)

Pretraživanje stranice