Udbina

Biskup Milovan na proslavi Velike Gospe na Zavalju

zavaljeVG4(Zavalje, 15.8.2018.) - Umirovljeni porečki i pulski biskup Ivan Milovan predvodio je slavlje blagdana Velike Gospe u župi Zavalje, jedinoj župi Gospićko-senjske biskupije koja se nalazi izvan državnih granica RH, u susjednoj Bosni i Hercegovini. Koncelebrirao je mjesni župnik Zavalja, kao i Donjeg Lapca i Boričevca Dino Rupčić i župnika Bihaća fra Bone Tomića a župna crkva sv. Franje Asiškog bila je prepuna domaćih vjernika i hodočasnika iz Bihaća i susjednih naselja. Liturgijskim pjevanjem a kapela pod vodstvom Dragice Keča, misu je animirao KUD Plješivica i domaće žene.

Uoči Velike Gospe Biskup Ivan Milovan u Donjem Lapcu

Donji LapacDonji Lapac-Umirovljeni porečko- pulski biskup Ivan Milovan predslavio je blagdan Velike Gospe 15.kolovoza 2018. u župi Zavalje , a navečer 14. 8. 2018. misu bdijenja u župi Donji Lapac u crkvi posvećenoj Ivanu Pavlu II. Na misi u Zavalju suslavio je mjesni župnik Zavalja, kao i Donjeg Lapca i Boričevca Dino Rupčić i župnika Bihaća fra Bone Tomić.

Na misi u Donjem Lapcu 14. kolovoza 2018. na misi bdijenja u 19,00 sati biskup Ivan Milovan je dobio na dar od župljana sliku zaštitnika župe u Donjem Lapcu svetog Ivana Pavla II. i tradicionalni vezeni "Sutješki križ".

Misa za žrtve Boričevca

boricevac a(Boričevac, 27.7.2018.) - U petak 27. srpnja u Boričevcu, mjestu simbolu stradanja Hrvata u 2. svjetskom ratu, služena je u župnoj crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije sv. misa za žrtve Boričevca, posebno za one iz roda Ivezića. Misu je predvodio župnik i dekan slunjski mons. Mile Pecić u koncelebraciji mjesnog župnika Boričevca, Donjeg Lapca i Zavalja Dina Rupčića i župnika Korenice mons. Mile Čančara. Uz nekoliko stotina hodočasnika i vjernika misu su uzveličani predstavnici udruge Hrvatskog domobrana iz više hrvatskih gradova, ostalih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, kao i političkih stranaka i predstavnici najviših državnih institucija. Liturgijskom glazbom misu je uzveličao župni zbor župe sv. Roka VIS Svjetlo pod vodstvom Ružice Miletić.

Continue Reading

Biskup Bogović u Udbini na blagdan sv. Jakova, zaštitnika drevne Krbavske biskupije

udb sv jakov sat povijesti(Udbina, 25.7.2018.) - Gospićko-senjski biskup u miru mons. Mile Bogović predvodio je danas na Udbini u Crkvi hrvatskih mučenika misu na blagdan zaštitnika drevne krbavske biskupije, sv. Jakova mučenika. Koncelebrirali su čuvar svetišta preč. Josip Šimatović, u ime kanonika Senjskog kaptola prepozit mons. Mile Čančar i vojni kapelan iz Slunja don Milenko Majić.

Prvi sjemeništarac iz Donjeg Lapca

donji lapac vlc dino rupcic i prvi sjemenistarac marin gogic(Donji Lapac, 2.7.2018.) - U nedjelju, 1.srpnja 2018. u najmlađoj župi sv. Ivana Pavla II. u Donjem Lapcu na jutarnjem misnom slavlju bilo je vrlo svečano. Župnik Donjeg Lapca vlč. Dino Rupčić predstavio je župnoj zajednici novog sjemeništarca Gospićko-senjske biskupije, Marina Gogića. Sjemeništarac je na kraju mise pročitao svoju zamolbu koju je uputio gospićko-senjskom biskupu Zdenku kao i biskupov odgovor. I župnik Dino Rupčić pročitao je svoju preporuku biskupu i kao i biskupov odgovor. Vlč. Dino je zamolio župljane da mole za duhovna zvanja, a posebno za novoga sjemeništarca iz Donjega Lapca Marina Gogića da bude čestit i pošten čovjek, prokušanih vrlina, a ako bude Božja volja i svećenik.

Continue Reading

U Lapcu prva krizma nakon pet stoljeća

krizma lapac a(Donji Lapac, 5.5.2018.) - U subotu 5.svibnja 2018. bio je velik dan za žitelje Donjeg Lapca i njihovu najmlađu župu i crkvu koja je posvećena velikom i svetom papi Ivanu Pavlu II. Naime, taj dan krizmalo se 12 mladića i djevojaka i primili su "pečat dara Duha Svetoga". Misu je predvodio i podijelio sakrament sv potvrde biskup Gospićko-senjske biskupije Zdenko Križić. Ovo je prvi puta da se u novosagrađenoj crkvi u Donjem Lapcu podjeljuje sakrament svete potvrde. Bila je to zaista velika radost za narod ali i za njihova aktivna i predana radu prvog lapačkog župnika vlč Dinu Rupčića. Biskup Križić je u svojoj homiliji ohrabrio krizmanike i pozvao ih da i dalje u svojem životu hrabro svjedoče svoju vjeru u raspetoga i uskrsnuloga Isusa Krista u zgodno i nezgodno vrijeme kako i sv Pavao poziva u svojim poslanicama.

Pretraživanje stranice