Udbina

UDBINA: Dočasnici HV-a kod CHM

(12. 5. 2010. – Z. R.) Na Udbini je 11. svibnja bilo preko 100 posjetitelja, od pedesetak učenika Osnovne škole iz Ogulina i otprilike toliko pripadnika Hrvatske vojske iz vojarne „Josip Jović“ iz Udbine. Udbinski župnik fra Nediljko Knezović uz to što je duhovni pastir brojnih doseljenih na Udbinu nakon Domovinskog rata, vrsnim riječima prezentira tragediju hrvatske povijesti na ovim prostorima od Krbavske bitke, preko tragične sudbine iz Drugog svjetskog rata pa do oživotvorenja ideje zahvalnosti za žrtve preko Crkve hrvatskih mučenika. Kada se Crkva sasvim završi, očito je da će Udbina postati kultno mjesto hrvatske duhovnosti, ali i prava učionica hrvatske povijesti.

Crkva hrvatskih mučenika na Udbini već je odavno pod krovom, njene vanjske vizure već su odavno dio pejzaža Udbine. A pri kraju su radovi uređenja okoliša i unutrašnjosti crkve. Isto tako se u praksi oživotvoruje ideja Gospićko-senjskog biskupa mons. dr. Mile Bogovića da ova crkva postane svojevrsni općehrvatski hram odavanja počasti svih žrtvama palima za slobodu Hrvatske u njenoj povijesti. To je jasno po brojnih hodočasnicima ili raznovrsnim ekskurzijama koje svakodnevno dolaze na Udbinu razgledati crkvi a jedan od najčešćih vodiča kroz povijest ove crkve kao i župe Udbina je uz biskupa Bogovića njen župnik fra Nediljko Knezović.

Pretraživanje stranice