Udbina CHM

Biskup Bogović uz Dan sjećanja žrtve Vukovara na Udbini

udbina biskup bogovic vinenac pred vukvarskim krizem(Udbina, 18.11.2018.) - Gospićko-senjski biskup u miru Mile Bogović predslavio je u nedjelju 18. Studenog misno slavlje u Crkvi hrvatskih mučenika na Udbini. Suslavili su čuvar svetišta i dekan udbinski vlč. Josip Šimatović i župni vikar na Udbini vlč. Pero Burečić. Biskup Bogović u svojoj je homiliji na dan kada se spominjemo žrtava Vukovara.
Kada se ne bismo sjećali onoga što se jučer dogodilo, ne bismo se mogli okoristiti stečenim znanjem i iskustvom koje smo prije stekli. Pravili bismo iste greške.
Što vrijedi za pojedince, vrijedi i za skupine i narode.

Continue Reading

Misa za Dan neovisnosti i otvaranje izlozbe

udbina likovna kolonija na temu mucenistva(Udbina, 8.10.2018.) - Gospićko-senjski biskup u miru mons. dr. Mile Bogović predslavio je u ponedjeljak 8. listopada misu u nacionalnom svetištu Crkve hrvatskih mučenika na Udbini povodom Dana neovisnosti. Koncelebrirali su čuvar svetišta i udbinski dekan vlč. Josip Šimatović, te župni vikar vlč. Pero Burečić. Misom se ujedno i završila prva međunarodna likovna kolonija u svetištu Crkve hrvatskih mučenika pod vodstvom akademskog slikara Mate Ljubičića iz Zadra.
Biskup Mile Bogović u svojoj je propovijedi spojio dvije važne teme, povijest nastanka hrvatske neovisnosti kao i temu mučeništva koja je okupila umjetnike na likovnoj koloniji.

Continue Reading

Dan hrvatskih mučenika 2018.

udbina dhm biskup krizni put(Udbina, 8.9.2018. IKA) - Predvodeći misu u Crkvi hrvatskih mučenika na Udbini u subotu 8. rujna, dubrovački biskup Mate Uzinić poručio je da su nam potrebni pravedni ljudi na svim razinama i u svim društvenim strukturama, pa i crkvenim jer će se jedino tako moći ići naprijed.

Continue Reading

Propovijed biskupa Mate Uzinića na Dan hrvatskih mučenika, Udbina 2018.

udbina dhm biskup Mate Uzinić(Udbina, Mala Gospa 2018.) - Danom hrvatskih mučenika se spominjemo velikog broja znanih i neznanih sinova i kćeri našeg hrvatskog naroda koji su izgubili živote tijekom naše nacionalne povijesti, osobito onih koji su izgubili živote kao svjedoci vjere, nade i ljubavi. Rado ističemo ovdje na ovom mjestu i u ovom danu naše svete mučenike, poput sv. Nikole Tavelića, sv. Marka Križevčanina, bl. Alojzija Stepinca, bl. Miroslava Bulešića, bl. Drinskih mučenica, službenice Božje s. Žarke Julijane Ivasić i šest njezinih susestara, za koje je proces pokrenut u ovoj Gospićko-senjskoj biskupiji, a među kojima je s. Trofima (Made) Miloslavić i iz moje Dubrovačke biskupije. Njima, uvjeren sam, možemo dodati i puno drugih imena ljudi koji su u različitim povijesnim razdobljima izgubili živote zbog ispovijedanja svoje vjere i ljubavi za svoj vlastiti narod ili su se žrtvovali iz ljubavi za druge boreći se protiv onih koji su te vrijednosti željeli ugroziti. Na ovom se mjestu i u ovom danu s osobitim poštovanjem želimo prisjetiti ponajprije onih koji su ovdje stradali prije 525. godina, 9. rujna 1493., u Krbavskoj bitci. Oni su, kao svojevrstan simbol našeg povijesnog stradanja, ogledni primjer žrtvovanja iz ljubavi velikog broja muškaraca i žena – kako ne spomenuti moju Poljičanku Milu Gojsalić – koji su svoje živote položili u borbi „na predziđu kršćanstva“.

Continue Reading

Koncert zbora sestara milosrdnica na Udbini

udbina dhm koncert(Udbina, 8.9.2018.) - Po tradiciji se nakon proslave Dana hrvatskih mučenika na Udbini održava prigodan glazbeno-umjetnički program. Ove godine nakon mise u Crkvi hrvatskih mučenika koncert je održao Zbor sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog koji je održao jednosatni koncert na zadovoljstvo brojne publike i hodočasnika među kojima je bio i gospićko-senjski biskup Zdenko Križić.

Pretraživanje stranice