GOSPIĆ: Misa u povodu Dana Ličko-senjske županije

Subota, 22. 5. 2010.

gospićki župnik i dekan pop Ante Luketić, senjski župnik i dekan mons. Mile Čančar, ličkoosički župnik i ravnatelja Caritasa Gospićko-senjske biskupije vlč. Luka Blažević, i gospićki župni vikar don Anđelko Kaćunko, uz asistenciju đakona Stanka Smiljanića.
Sve nazočne na početku mise pozdravio je župnik Luketić ter županu, njegovim suradnicima i svima nazočnima čestitao Dan županije. Biskup Bogović je, koristeći evanđeoski ulomak o pastirima, u propovijedi progovorio o odnosu ustanove prema narodu. Napomenuvši da Isus tom slikom nije mislio samo na svećenike, što je očito iz riječi evanđelista Mateja: "Vidjevši mnoštvo, sažali mu se nad njim jer bijahu izmučeni i ophrvani kao ovce bez pastira" (Mt 9,36), biskup je istaknuo da "pastir ovdje znači osobu ili ustanovu kojoj je povjerena briga u narodu i za narod. Tu možemo pročitati i odnose Županije prema svojim građanima, narodu, kao i pojedinog člana uprave kako po svojem mjestu obavlja svoje služenje narodu." Svi oni, dodao je propovjednik, mogu biti najamnici koji jedini smisao zaposlenja vide u tome da se na tom mjestu dobiva plaća, ali mogu biti i službenici kojima je drago da su dobili mjesto s kojega mogu učiniti više za narod. Posvijestivši kako je život zapravo svojevrsno primanje i davanje, biskup Mile je podsjetio i evanđeoski "poučak" da se više očekuje od onoga koji je više primio ter kako ima vremena kada su ljudi mnogo spremniji uložiti svoje darove i snage za opće dobro - kao što je bilo u vrijeme nastanka ove Županije. Zato se redovito u određenim zgodama polažu vijenci, prinose svijeće i obavljaju molitve za one koji su svoje živote žrtvovali za naše dobro. To su, naglasio je biskup, kao i u obrani Domovine, bila vremena snage i napretka u kojima su pred svima bili veliki ciljevi i veliki uzori. A vremena pak slabosti i nazatka su "onda kada ljudi nisu spremni ulagati u opće dobro nego izvikuju svoja prava bez obzira koliko su ona ostvariva. To su vremena recesije i krize", istaknuo je biskup Bogović, dodavši da se ona mogu uspješno prevladati samo ako se poveća spremnost, kod ustanova i pojedinaca, da se u zajednicu uloži više volje i truda, a nipošto ako se od nje traži ono što ona ne može učiniti.

Ističući kako je u evanđeoskoj prispodobi izražen odnos pojedinca i ustanove prema zajednici (narodu), biskup je posvijestio kako oni koji su na odgovornom položaju mogu i to mjesto i narod koristiti za promociju vlastitih interesa, kao najamnici, a mogu i poput dobrog pastira iskoristiti sve raspoložive snage da učine dobro narodu. "Isus je bio Dobri pastir. Bilo je nogo njegovih nasljedovatelja, ali nitko nije dosegao njegovu razinu života za druge. Idealan je onaj društveni djelatnik koji svoju službu vrši prvenstveno za opće dobro, za narod. Te osobine imao je Ante Starčević, uz kojeg je ova Županija vezala svoj Dan. On se odrekao čak i ljepote obiteljskog života da se može više dati cijelom narodu. A takav je bio i Franjo Tuđman, jer "Sve za Hrvatsku - Hrvatsku ni za što!" - to nije njegova fraza nego njegovo životno geslo", naglasio je biskup Bogović.

Podsjetivši na kraju i na 10. obljetnicu uspostave Gospićko-senjske biskupije, kojoj se radovala i ova županija kao i cijeli hrvatski katolički narod, biskup Mile je - ističući potrebu sagledavanja "jesmo li opravdali očekivanja koja su postavljena na početku?" - izrazio uvjerenje kako će "na nacionalnom planu najjače ostati zabilježeno da smo u proteklih deset godina pokrenuli, vodili i priveli kraju projekt Crkve hrvatskih mučenika". A budući da je Biskupija u taj pothvat ušla zajedno sa Županijom, biskup je zahvalio na dosadašnjoj pomoći ter izrazio nadu "da će i dalje biti sluha za sve ono što tim projektom možemo učiniti za narod ove Županije i za cijelo naše hrvatsko društvo". Pozvavši sve na slavlje 25. svibnja, kada je prije 10 godina papa Ivan Pavao II. objavio svečano pismo o uspostavi nove biskupije i imenovanju njezina prvog biskupa, mons. Bogović je još jednom županijskom poglavarstvu čestitao Dan županije i zahvalio za pruženu pomoć Gospićko-senjskoj biskupiji kako bi mogla dostojno odgovoriti na zadaće koje su pred nju stavljene prije deset godina.

Pjevanje na svetoj misi animirao je katedralni zbor pod ravnanjem s. Velimire Marinović. (Foto: licke-novine.hr)