Petrova u Ribniku

Nedelja, 2. 7. 2006.

Ribnik 2006.

Župa Ribnik svake godine okuplja svoju djecu sa svih strana svijeta: iz daleke Australije, Kanade i drugih zemalja. Župa sada ima svega 65 žitelja. Djece je u selu šestoro. U školu idu u Gospić. Svake nedjelje ima misa u crkvi i okuplja se u prosjeku dvadesetak vjernika.
Kroz povijest je bilo drugačije. U izvještaju 1696. spominje se toranj do turske crkve u Ribniku a tadanji katolici upotrebljavali su za bogoslužje napuštenu džamiju. Nedugo poslije toga sagrađena je ondje drvena crkva na čast sv. Petra i Pavla. U njoj je pobunjeni narod 1702. pogubio dva austro-ugarska kraljevska povjerenika. Drvena crkva je ondje još 1723. Kasnije je sagrađena kamena crkva. Na oltaru je stara slika sv. Petra i Pavla. Godine 1752. župa ima 664 vjernika. Nakon što je 1865. pogođena gromom, a poslije od drugih nepogoda učinjena ruševinom, ponovno je sagrađena. Župa je 1900 godine imala 1300 katolika. Iseljavanje se intenziviralo iza II. svjetskog rata. U domovinskom ratu crkva je jako oštećena i spaljena, ali na svu sreću nije izgorio glavni oltar. Danas je crkva obnovljena i služi svojoj svrsi.