Velika Gospa u svetištu Gospe od Čudesa

ostarije vg3(Oštarije, 15.8.2018.) - Središnju hodočasničku misu na blagdan Velike Gospe u svetištu Gospe od Čudesa u Oštarijama predvodio je u 11 sati gvardijan franjevačkog samostana u zagrebačkoj Dubravi fra Svetozar Kraljević u koncelebraciji mjesnog župnika i čuvara svetišta popa Ante Luketića, i više svećenika Ogulinskog dekanata. Misu je glazbom animirao župni zbor pod vodstvom Franje Puškarića te uz asistenciju Domagoja Šlata i Mihaela Peca, a misi su nazočile stotine hodočasnika.

Continue Reading

Biskup Križić posvetio novi oltar u župnoj crkvi sv. Nikole biskupa

Lipa na Dobri blagslov oltara b(Lipa na Dobri, 21.7.2018.) - Gospićko-senjski biskup Zdenko Križić pohodio je u subotu 21. srpnja po prvi puta župu sv. Nikole biskupa u Lipi na Dobri, najsjeverniju župu Gospićko-senjske biskupije. Tom prilikom je predvodio misno slavlje na blagdan suzaštitnice župe Gospe od Škapuljara ili Škapuljirovo, a tom je prilikom i posvetio novi oltar župne crkve. Koncelebrirao je mjesni župnik don Željko Kuten, umirovljeni svećenici mons. Dinko Popović i don Žarko Kraljević kao i tajnik biskupa Križića Mišel Grgurić zajedno s dijelom bogoslova i sjemeništaraca Gospićko-senjske biskupije, kao i đakona na studiju u Rimu, Natanijela Krajinovića (OSPPE). Glazbom je misu animirao župni zbor župe Lešća na Dobri pod vodstvom Željka Marčaca.

Continue Reading

Biskup Bogović predvodio 225. proštenje Gospi od Utjehe - o odgovornosti i savjesti

trosmarija 225 prostenje gospi od utjehe(Trošmarija, 30.6.2018.) - Biskup u miru mons. dr. Mile Bogović predslavio je u subotu 30. lipnja jubilarno 225. bdijenje u svetištu Gospe od Utjehe u Trošmariji koje se prvi puta održalo davne 1793. godine kada je tadašnji papa Pio VI. svetištu u Trošmariji dao bulu kojom se hodočasnicima pod redovnim uvjetima daje mogućnost zadobivanja oprosta. Proštenje je ove godine po prvi puta od osnutka Gospićko-senjske biskupije bilo u znaku kišnog vremena zbog čega je bio i manji broj hodočasnika. Svečanost je počela u 19 sati križnim putom, nastavljeno misom bdijenja kod spilje, a završeno pjevanjem litanija BDM u župnoj crkvi.

Continue Reading

Tribina u prilog postupku beatifikacije sestre Žarke i šest susestri

ost jurcevic(Oštarije, 30.5.2018.) Tribina o mučeništvu svećenika, redovnika i redovnica u komunističkom poraću. U srijedu 30. svibnja održana je u Oštarijama u pastoralnoj dvorani svetišta Gospe od Čudesa tribina dr. Josip Jurčevića na temu „Mučeništvo svećenika i redovnica u komunističkom poraću“. Domaćin tribine, župnik Oštarija i Cerovnika i čuvar svetišta Gospe od Čudesa pop Antun Luketić kao glavni motiv tribini naveo je otvaranje postupka beatifikacije s. Žarke Ivasić i 6 redovnica milosrdnica a u komisiji za beatifikaciju je uz biskupa Križića i dr. Jurčević. Razlog tribini je i 75. obljetnica mučeničke smrti župnika Josipdola i Cerovnika Dragutina Fifke kojeg su 24. svibnja 1945. godine mučki zaklali četnici.

Presveto Trojstvo na drevnom biskupijskom središtu Modrušu

modrus presveto trojstvo(Modruš, 27.5.2018.) - Tradicionalno je na vrlo svečani način u nazočnosti brojnih hodočasnika, među kojima članova DPD Sv. Marko Križevčanin iz Skradnika proslavljen nebeski zaštitnik župe, Presveto Trojstvo. Misno slavlje predslavio je o. Vinko Mamić,j ravnatelj Prve katoličke škole u Zagrebu u suslavlju mjesnog župnika i dekana ogulinskog dr. Željka Blagusa, čuvara svetišta Gospe od Čudesa u Oštarijama popa Ante Luketića i župnika Josipdola Petra Šporčića. Glazbom je misu animirao župni zbor iz Zagorja uz vodstvo i orguljsku pratnju Franje Puškarića i Nade Puškarić.

Časopis "Modruš" broj 15

modrus 15 broj lista(Modruš, 25.5.2018.) - Uoči blagdana nebeskog zaštitnika nekadašnjeg biskupijskog središta i drevne župe Modruš Presvetog Trojstva, objavljen je 15. broj godišnjaka mjesta i župe, list Modruš. Nakladnik lista je Katedra čakavskog sabora Modruše, glavni urednik je predsjednik Katedre Zvonko Trdić, lektorica Marija Trdić Ćuk a grafičku pripremu i tiskao je izvršio Durieux iz Zagreba. Na naslovnici lista su učenici obližnje škole Zagorje podno župne crkve Presvetog Trojstva a na zadnjoj stranici troje preostalih učenika u Područnoj školi Modruš s učiteljicom Ivom Košenski Belančić.

Pretraživanje stranice