Križari Josipdol

Srijeda, 25. 5. 2005.

Obilježavanje godišnjice smrti Dragutina Fifke u Josipdolu.Vlč. Mate Pavlić najzaslužniji je da se smrt kao i kratak ali sadržajan život blagopokojnog svećenika Dragutina Fifke iščupa iz zaborava, a mlađim naraštajima  ukaže na značaj njegove  mučeničke smrti. U svom obraćanju opisao je trenutke kako je pokojni Fifka u noći 24. travnja ubijen dok je išao prema Cerovniku od zlih ljudi i četničke kame kod pravoslavne crkve sv. Arhanđela. Mladima je vlč. Pavlić poručio: «Duh sveti nadahnuo je vas mlade da ste obnavljajući križare dali društvu ime po Dragutinu Fifki, te da ste mu dostojno uredili grob. I dalje njegujte uspomenu na njega, mučenika, jednog od mnogih koji su pali za svoju vjeru, a kojemu će kao i drugim mučenicima biti podignuta Crkva hrvatskih mučenika na Udbini u duhu pastoralne poslanice biskupa Mile Bogovića i vođeni naukom pape Ivana Pavla II.»

Nakon euharistije, svećenici i mladi križari uputili su se na grob svećenika Fifke, položili cvijeće i zapalili svijeću, a vlč. Pavlić je pročitao jednu od sačuvanih propovijedi pokojnog Dragutina Fifke o Blaženoj Djevici Mariji.

Tekst i snimka (detalj s misnog slavlja): Zvonko Ranogajec