Misa za starije i bolesne u svetištu Gospe od Čudesa

Nedelja, 17. 8. 2014.

Ove godine hodočasnička misa služena je u nedjelju 17. kolovoza a unutar zidina nekadašnje velebne katedrale predslavio ju je vlč. Dragutin Goričanec, duhovnik osoba s poteškoćama u razvoju s prostora Zagrebačke nadbiskupije u suslavlju čuvara svetišta i župnika Oštarija i Cerovnika popa Antuna Luketića te više svećenika Ogulinskog dekanata. Liturgijsko pjevanje predvodio je župni zbor pod vodstvom Franje Puškarića i uz orguljsku pratnju Mihaela Peca.
Referirajući se na nedjeljno čitanje i prispodobu o kćeri Kaananke mučene od zloduha, propovjednik je jasno poručio da tu ne pomaže nikakva medicina već samo duhovnost i teologija. Govoreći na temelju vlastitog iskustva radeći u bolničkoj kapeli u Vinogradskoj bolnici, bolesnima je duhovna pomoć često značajnija od medicinske, a neki su se ispovijedali i nakon 50 godina. Ono što zabrinjava je da su vjernici voljni čekati kod liječnika cijeli dan, a ni približno slična nemaju vremena za Isusa. Kada bi katolici više vjerovali Isusu, on bi imao više prilika pomagati. Najveći je problem što smo slabi katolici, a glumimo velike vjernike. Bolesničko pomazanje koje ćemo danas mnogima dati primjer je čudesnog djelovanja Isusa, poručio je vlč. Garičanec. Milosni zahvati mogući su samo uz vjeru i poniznost, zaključio je propovjednik Goričanac te bolesnima poručio da Bog nudi ili ozdravljenje ili dar patnje uz koju dolaze razne milosti.

ostarije bolesni