Cerovničke žrtve: vlč. Dragutin Fifka i 200 župljana

Nedelja, 24. 5. 2015.

Svečano euharistijsko slavlje predvodio je cerovnički i oštarski župnik te čuvar svetišta Gospe od Čudesa pop Antun Luketić. Na misi su uz domaće vjernike sudjelovali članovi Hrvatske križarske organizacije, među kojima i članovi Križarskog društva „Dragutin Fifka" iz Josipdola. U to društvo su se ovom prilikom uključile i položile svečanu prisegu dvije nove članice: Martina Jandrlić iz Cerovnika i Barbara Poljak iz Josipdola. Pop Luketić je u propovijedi povezao rođendan putujuće Crkve i Fifkin rođendan za nebo, odnosno za nebesku proslavljenu Crkvu. Fifka se nije bojao smrti pa je zbog toga znao više puta reći: „Bogu duša!". Iako je bio Čeh, suživio se s hrvatskim narodom i cerovničkim krajem. Tu je položio svoj život za Krista i Crkvu. Nakon mise povjerenik Gospićko-senjske biskupije za hrvatski martirologij Franje Puškarić održao je predavanje na temu: „Vlč. Dragutin Fifka i cerovničke žrtve Drugog svjetskog rata i poraća". Predavač je opisao život i stradanje vlč. Fifke te se ukratko osvrnuo na popis cerovničkih žrtava (oko 200), među kojima je posebno spomenuo njih tridesetak koje su 22. siječnja 1943. godine pripadnici talijanske vojske strijeljali u Sabaljskoj Dragi.