Sv. Joakim i Ana dan župe Plaški

Nedelja, 26. 7. 2015.

Propovjednik je vjerničkom puku predstavio lik roditelja Isusove majke: „U današnji dan Crkva nam postavlja pred oči jednu sveticu koja je bila dostojna odgojiti majku Božjega Sina. Nemamo mnogo toga zapisanog u svetim knjigama o svetoj Ani i svetom Joakimu. Tek jedna pobožna predaja iz II. st. po Kr. kaže da je Ana bila kći jedinica u nekog starozavjetnog svećenika koji se zvao Matan i da se udala za Joakima, koji je također bio starozavjetni svećenik. Dvadeset godina pobožno je molila da joj Gospodin dadne dijete i nije sustajala u svojim molitvama i svojim očekivanjima. Postila je i Bogu se molila, bila dobra prema svojim ukućanima i svome mužu. I kada su za ono vrijeme mislili da je već stara, ili kako danas kažu, da je prošlo njezino vrijeme, Bog joj je dao tu veliku milost da je dobila svoju kćer, i to najljepšu od sviju žena ovoga svijeta, Blaženu Djevicu Mariju. Veli pobožna predaja da je sveta Ana začela Mariju kada je pomirisala jednu ružu koju je našla skoro po zimi u svome vrtu, a bijaše prekrasna i bijaše u tom trenutku kada je nitko nije očekivao.
Primjer današnjih svetaca Joakima i Ane, na poseban način svete Ane koju štujemo, stavlja danas u prvi plan i pred nas roditelje i odgojitelje, bake i djedove. Što može dobra učiniti sveta Ana za koju smo sigurni da ju je Gospodin Isus Krist pohodio kao svoju baku? Što je mogao od nje učiti, što li od nje čuti? Je li ga i ona učila prve molitve po njihovu zakonu, onako kao što i naše bake, dok majke i očevi rade, uče svoju djecu i unuke da se križaju moleći Gospodina u ime Oca i Sina i Svetoga Duha? Nije li to prekrasan i predivan primjer od kojega ne smijemo bježati i koji ne smijemo izgubiti da bismo opstali i kao narod, i kao ljudi na ovim našim prostorima?"

2 img 60237 img 6049