Trodnevnica uoči Škapuljirova i spomen na lipske žrtve

Subota, 18. 7. 2015.

Marija, koju se stoljećima časti na brdu Karmelu, pravi je uzor žene i majke. Kao što je Marija brinula za svoju nazaretsku obitelj, tako i naše majke brinu za naše obitelji. Majke, odnosno žene, su temelj naših obitelji. Nakon što su mnogi muževi i očevi izgubili život u Drugom svjetskom ratu i poraću, majke i žene su bile te koje su ostale na kućnim ognjištima, koje su morale same brinuti o odgoju djece i uzdržavanju onoga što se uspjelo nakon rata sačuvati, ali i o ponovnom uzdizanju iz pepela tamo gdje je sve bilo uništeno. Kao što je Marija sav svoj život predala Bogu, tako su i župljani Lipe, stradali u Drugom svjetskom ratu i poraću, svoje živote predali Bogu za dobro njihove djece i njihovih obitelji. Neka ta njihova žrtva ne bude uzaludna, nego neka naše obitelji po zagovoru Majke Božje od brda Karmela ustraju u vjeri, nadi i ljubavi – zaključio je preč. Zubović u propovijedi.

Nakon misnog slavlja uslijedila je procesija sa slikom Gospe Karmelske, koju su nosili krizmanici, oko župne crkve sv. Nikole biskupa, čiji su toranj i pročelje Lipljani vlastitim sredstvima temeljito obnovili za ovu proslavu. Nakon završnog blagoslova u crkvi, okupljeni vjernici su s upaljenim svijećama uputili se u procesiji prema obližnjem Lipskom mostu. Na tom mostu su partizani u jesen 1943. godine strijeljali 8 pripadnika vojske NDH iz okolice Mrkoplja te ih bacili u rijeku Dobru koja ispod teče. Žrtve su kasnije pokopane uz desnu obalu rijeke, dok je jedan od njih pokopan na lipskom groblju. Upravitelj župe pop Luketić je u hodu prema mostu, koji spaja naselja Lipu i Protulipu, pročitao imena 67 do sada zabilježenih žrtava ove župe, stradalih u Drugom svjetskom ratu i poraću. Vjernici su upaljene svijeće stavili na ograde s jedne i druge strane mosta, koji je, kako reče pop Luketić, simbol prelaska iz ovozemaljskog u vječni život. Susret je završen zajedničkom molitvom za sve pokojne i pjesmom „Ima jedna duga cesta“.

lipa trodnevnica1