Ogulinski stomatolozi proslavili blagdan svoje zaštitnice sv. Apolonije

og sveta apolonija 18(Ogulin, 10.2.2018.) - Sinoć je u Ogulinu u župnoj crkvi sv. Križa svečano proslavljen blagdan zaštitnice stomatologa sv. Apolonije. Misu je u nazočnosti blizu trideset stomatologa i zubarskih tehničara na čelu s ravnateljicom Doma zdravlja Ogulin Zlatom Kurelac predslavio župnik župe sv. Križa iz Ogulina vlč. Josip Štefančić dok je glazbom misu animirala s. Pankracija Žižić uz sudjelovanje članica zbora iz redova stomatologa.

U svojoj homiliji propovjednik je progovorio o životu sv. Apolonije, kršćanske mučenice iz Aleksandrije iz sredine 3. stoljeća. U razdoblju pobune protiv kršćana kao ugledne predstavnice kršćanske zajednice protivnici su je mučili da se odrekne svoje vjere. Iako su je tukli, šamarali i klještima joj čupali zube da se odrekne Boga i vjere, ona je slobodnom voljom otišla u smrt skokom u oganj da izbjegne grijeh. Biskup Dionizije piše tada za Apoloniju da je provodila neporočan život, vrijedan svakog poštovanja i divljenja. Slučaj svete Apolonije spominjao je i Sv. Augustin u svojoj knjizi “O Božjoj državi” gdje je istaknuo da se slobodno može poći u smrt samo da bi se izbjegao grijeh, što je bio slučaj kod sv. Apolonije. Apolonija se bacila u oganj »potaknuta jačim ognjem iznutra, a koji dolazi od Duha Svetoga«. Danas je sv. Apolonija postala zaštitnica doktora dentalne medicine. Tijekom popodneva vlč. Štefančić blagoslovio je većinu stomatoloških ordinacija u Domu zdravlja Ogulin, a mnogi ogulinski stomatolozi vrijedni su župni suradnici na čelu s dr. Biserkom Magdić, aktivnom članicom ŽPV-a.

Tags: Ogulin, stomatolozi, sv. Apolonija

Pretraživanje stranice