Tribina u prilog postupku beatifikacije sestre Žarke i šest susestri

ost jurcevic(Oštarije, 30.5.2018.) Tribina o mučeništvu svećenika, redovnika i redovnica u komunističkom poraću. U srijedu 30. svibnja održana je u Oštarijama u pastoralnoj dvorani svetišta Gospe od Čudesa tribina dr. Josip Jurčevića na temu „Mučeništvo svećenika i redovnica u komunističkom poraću“. Domaćin tribine, župnik Oštarija i Cerovnika i čuvar svetišta Gospe od Čudesa pop Antun Luketić kao glavni motiv tribini naveo je otvaranje postupka beatifikacije s. Žarke Ivasić i 6 redovnica milosrdnica a u komisiji za beatifikaciju je uz biskupa Križića i dr. Jurčević. Razlog tribini je i 75. obljetnica mučeničke smrti župnika Josipdola i Cerovnika Dragutina Fifke kojeg su 24. svibnja 1945. godine mučki zaklali četnici.

„Tema se čini poznatom, no do 90.-tih godina to je bila najstrožije čuvana tajna o kojoj se nije pričalo čak niti u obiteljima. Nakon 90.-tih počinje se istraživati o tom dijelu povijesti, o kojem se do tada pisalo samo u iseljeništvu. Tu je prednjačio svećenik i povjesničar Krunoslav Draganović prikupljajući svjedočanstva aktera. Kapitalno djelo za spoznavanje mučeništva svećenika, redovnica i sjemeništaraca je Hrvatski martirologij don Ante Bakovića. Komunistički sustav uništavao je nakon Drugog svjetskog rata bogomolje, otimao crkvenu imovinu te likvidirao svećenike i redovnice. Pošto su nakon sukoba sa Staljinom nakon 1948. godine postali ovisni o Zapadu, i pritisak na Crkvu je malo oslabio,“ istaknuo je na početku dr. Jurčević te progovorio o strukturi komunističkog režima.
Komunisti su preko radikalnog svjetonazora htjeli stvoriti novi svijet preko diktature proletarijata uz puno zločinačkih metoda. Komunizam su oni uspostavljali revolucionarnim nasiljem a zbog suđenja nadbiskupu Stepincu od 1953. do 1966. godine bili su prekinuti diplomatski odnosi s Vatikanom. Nova vlast je suspendirala crkveno školstvo, nastavila otimati imovinu a počela je osnivati i vlastite „katoličke udruge“ kojima bi rastakala katoličko biće, no u tome nisu uspjeli. Hrvatska je od 1102. Godine bila u raznim zajednicama, no jedina je Crkva čuvala i sačuvala nacionalni identitet. Hrvatske katoličke misije ble su tim vremena prepune ljudi i istinsko nacionalno utočište. Dr. Jurčević je posebno istaknuo stereotip da je komunizam u Jugoslaviji bio s ljudskim licem te to demantirao podacima. U vremenu druge Jugoslavije bilo je ubijeno 664 svećenika i redovnika a u jednoj Slovačkoj samo 14. U Hrvatskoj je u vremenu bivše države bilo 30 tisuća političkih procesa a verbalnim deliktom bio je procesuirano 100 tisuća ljudi . Ubijenih je bio u inozemstvu 88 uz 24 neuspjela pokušaja. Što smo udaljeniji od vremena komunizma on je življi u javnom govoru što je neobično pošto je u Hrvatskoj zločinačka ćud komunizma bila najjača.
Žalosno je da popis svih žrtava komunizma mora raditi Crkva odnosno Komisija za martirologij HBK i BK BiH a ne država. Katolička crkva počiva na mučenicama, a ako njih poštujemo, trebamo konačno urediti državu. Na kraju je pozvao sve za eventualna svjedočanstva u postupku beatifikacije s. Žarke i 6 milosrdnica.
Pop Luketić na kraju je iznio podatke mag. Teologije Franje Puškarića o popisu žrtava župa Ogulinskog dekanata kojih je u ratu i poraću bilo čak 2911.

ost jurcevic b

Tags: "žarka ivasić", mučenici, Oštarije, Dragutin Fifka, komunistički zločin, redovnici, redovnice

Pretraživanje stranice