Biskup Križić predslavio Stepinčevo u blaženikovoj župi u Ogulinu

Ponedjeljak, 11. 2. 2019.

Iako je prošlo već 59 godina od smrti bl. A. Stepinca njegov lik ne blijedi nego sve jače nadahnjuje narod kao ikona vjere i siguran putokazu hodu naše Crkve danas, poručio je na početku biskup Križić te nastavio: „ Vrijeme u kojem je živio A. Stepinac bilo je teško i krvavo, a za života je promijenio tri režima u kojima je bilo previše zla i u kojima je on bio „persona non grata“.  Smetao im je svima jer je osuđivao nepravdu i prema svakom čovjeku bez obzira na njegovu vjeru ili nacionalnu pripadnost. Režim prve Jugoslavije ga je mrzio jer je dizao glas za hrvatska prava i slobode, a u NDH je smetao jer je osuđivao nepravdu i nasilje prema drugima i drugačijima. Čak su ga optuživali da ne podržava hrvatsku neovisnost. Dva režima je uspio preživjeti, ali ne i onaj treći komunistički i ateistički. Po uzoru na sv. Ivana Krstitelja na čiji je blagdan zaređen za biskupa, Stepinac nije prezao prenositi istinu i suprotstaviti se vlasti, baš kao i Ivan Krstitelj Herodu. Osuđen je što se usudio kritizirati zlodjela komunističkog režima, a napadi su počeli dolaskom partizana u Zagreb. Tužitelj u procesu Stepincu Jakov Blažević rekao je u intervjuu Studentskom listu 1970. Godine da Stepinac ne bi bio osuđen da je bio flesibilniji, dok je Josip Broz u intervjuu New York Timesu 1950. godine izjavio da je bilo slučajeva a da su nedužni stradavali u interesu države.

Na blagdan Svi Svetih 1945. Stepinac je poručio da je njegova politika uvijek bila spašavati duše i ljubiti ih.  Stepinac nije nikada mrzio a borio se za čovještvo. Kada trpiš zbog Boga ništa te ne može slomiti, posvjedočio je svojim primjerom zagrebački nadbiskup. On je još od studentskih dana bio čovjek molitve a njegovo je geslo bilo  „U tebe se Gospodine uzdam“. Molitvom je prikazivao svoj narod Bogu a njegova poruka aktualna je i danas. Samo je pošten život znak rodoljublja. Ljubav prema svom narodu ne sastoji se od pustih fraza nego preko kreposti, po čemu će blaženi Alojzije Stepinac ostati trajni uzor našoj Crkvi, zaključio je biskup Zdenko Križić.

Tekst i snimka (dio s mise) Zvonko Ranogajec