Zagorje Ogulinsko

Nedelja, 24. 4. 2005.

Uredništvo Kolišća, list iz Zagorja kod Ogulina.O novom broju Kolišća govorila je predsjednica Uređivačkog vijeća prof. Gordana Bertović, inače predsjednica stručnog vijeća vjeroučitelja za osnovne škole Gospićko-senjske biskupije. Šesti broj Kolišća predstavio je katolički novinar Zvonko Ranogajec koji je za šesti broj Kolišća napisao prigodni uvodni tekst. Kolišće su katoličko glasilo više od obične tiskovine koja nadilazi godišnjak župe. Ovaj list kroz patronat župe ustvari sintetizira sve brojne udruge ovog prostora (KUD Sveti Juraj, DVD Zagorje, ogranak Hrvatske bratske zajednice, NK Mladost, LU Srnjak, LU Klek, ŠRU Start iz Ribarića kao i Oldtimer klub) i donosi iscrpan prikaz njihova rada. Jasno da Kolišće prenosi sva događanja u župi tijekom godine dana ali i dosta priloga vezanih za mlade, Običaje i tradiciju kao i prirodne znamenitosti ovog kraja, što ga čini značajnim dokumentom svog vremena,» istaknuo je Ranogajec. Poznati donator zagorskih udruga mr. Ante Kujundžić posebno je zahvalio Gordani Bertović i Uređivačkom vijeću te im uručio poklon.

Sv. Juraj, proslava župnog zaštitnika u Zagorju.Jutarnju misu na blagdan Jurjeve predvodio je u 11 sati u župnoj crkvi Svetog Jurja gvardijan samostana franjevaca trećoredaca iz Ogulina fra Petar Runje uz mjesnog župnika Bogdana Zovića te još četiri svećenika susjednih župa Ogulinskog dekanata. Popodnevna misa u 18 sati bila je u znaku hodočasnika iz Gospića iz župe Navještenja Blažene Djevice Marije među kojima su bili i članovi katedralnog zbora koji je nastupio na misi pod vodstvom prof. Danka Ivšinovića, dok je misu uz mjesnog župnika Bogdana Zovića predvodio župnik i dekan Gospićki inače Zagorac vlč. Antun Luketić.

U prigodnoj homiliji vlč. Luketić istaknuo je na početku značaj svetog Jurja za crkvu u Lici jer je on patron čak osam župa a zaštitnik je i grada Senja. Pošto je sveti Juraj vezan za mučeništvo, propovjednik vlč. Luketić je istaknuo kršćanski značaj pojma mučeništva te poruke koje su u tom ozračju značajne za naše obitelji, župe ali i čitavu Crkvu, posebno u svjetlu akcije gradnje Crkve hrvatskih mučenika na Udbini koja se podiže u spomen na sve one koji su svoj život dali za svoje najbliže. Posebno to vrijedi za žrtve Drugog svjetskog rata, poraća kao i Domovinskog rata. Da bi stvorili duhovno nasljeđe budućim generacijama, potrebno je popisati vlastite žrtve, poručio je na kraju vlč. Luketić.

Tekst i fotografije: Zvonko Ranogajec