U župi Jezerane završena obnova župne crkve

jezerane crkva nakon obnove pogled na cijelo mjesto(Jezerane, 2.12.2018.) - U nedjelju 2. prosinca na 1. nedjelju Došašća gospićko-senjski biskup Zdenko Križić predvodio je misno slavlje u župi Jezerane u kojoj je blagoslovio obnovljenu župnu crkvu sv. Jurja mučenika. Koncelebrirali su mjesni župnik Juro Marčinković, tajnik i kancelar biskupije vlč. Mišel Grgurić i umirovljeni svećenik biskupije Jure Ladišić, dok je glazbom misu animirao župni zbor župe Uznesenja BDM iz Brinja pod vodstvom Nikole Blažanina i uz orguljsku pratnju Josipe Škrtić. Uz brojne domaće vjernike i Jezerančane iz ostalih dijelova Hrvatske, misi je nazočio i načelnik općine Brinje Zlatko Fumić. Župnik Marčinković na početku je izrazio zadovoljstvo da se ostvarila želja brojnih generacija župljana Jezerana da se na crkvi koja je vapila za obnovom i koja je nekada bila i spaljena, obnovi toranj. To se i ostvarilo uz pomoć brojnih dobrih ljudi i sponzora te se učinio ono što su generacije župljana od vremena Drugog svjetskog rata sanjale.

Biskup Križić na duhovnoj obnovi u Švici

svica duh obnova(Švica, 8.11.2018.) - IKA - Gospićko-senjski biskup Zdenko Križić pridružio se u četvrtak 8. studenoga molitvi župne zajednice u Švici, kod Otočca, za duhovna zvanja i ozdravljenje župnika vlč. Mile Rajkovića te je potom predvodio misno slavlje. Naime, nakon što je vlč. Rajković hitno morao otići u bolnicu, župna zajednica u Švici prihvatila je poticaj mons. dr. Milana Šimunovića da se svaki dan, od 5. do 9. studenoga, okuplja na molitvu u tjednu predviđene župnikove operacije srca. Mons. Šimunović načinio je jednotjedni program, koji je, kako su sami vjernici doživjeli, prerastao u duhovnu obnovu te župe. Katehetsko-molitveni susret sastojao se od tri dijela – kateheze na temelju enciklike sv. Ivana Pavla II. “Spasonosno trpljenje”, molitve u kojoj je sudjelovalo više predvoditelja, te mise.

Bdijenje uoči Velike Gospe na Krasnu

krasnoVG(Krasno, 14.8.2018.) - Proslava svetkovine Uznesenja Marijina ili Velike Gospe započela je sinoć 14.kolovoza pokorničkim bogoslužjem u 18,00 sati, a poslije je bila prigoda za ispovijed gdje je ispovijedalo više svećenika. U svetištu Majke Božje od Krasna, središnjem marijanskom svetištu Gospićko-senjske biskupije, Križni put predvodio je vlč. Ivica Miškulin,župnik u Ličkom Lešću a aktivo sudjelovanje u čitanjima imali su vjernici iz Lešća i Prozora. Nakon završenog križnog puta uslijedila je svečana procesija u kojoj je išao na prvom mjestu križ,djeca i muški svijet, kip Majke Božje Krasnarske nosile su četiri djevojke u narodnim nošnjama. Koncelebriranu misu uočnicu u 20,00 sati predvodio je fra.o Ilija Mikulić župnik u Siveriću ( bivši župnik u Čavoglavama) uz desetak svećenika iz biskupije.

Continue Reading

Sinac slavio svoga patrona sv. Iliju

sinac ilina b(Sinac, 20.7.2018.) - Gospićko-senjski biskup Zdenko Križić predslavio je u petak 20. srpnja blagdan nebeskog zaštitnika župe Sinac u Otočkom dekanatu u Gospićko-senjskoj biskupiji, sv. Iliju proroka. Uz mjesnog župnika Andriju Kekića koncelebriralo je 10 svećenika biskupije, među kojima otočki dekan mons. Tomislav Šporčić, slunjski mons. Mile Pecić, udbinski preč. Josip Šimatović i umirovljeni profesor Riječke teologije dr. Milan Šimunović. Glazbom je misu animirao župni zbor Sinac pod vodstvom Jasne Ilić i uzu orguljsku pratnju s. Cecilije Pleša.

Župa Otočac proslavila patron župe Presveto Trojstvo

ot krizma b(Otočac, 27.5.2018.) - Na velikoj misi u 11,00 sati, u crkvi Presvetog Trojstva u Otočcu bilo izuzetno svečano. Naime, na sam blagdan Presvetog Trojstva, koji je i patron otočke župe, biskup u miru mons.dr. Mile Bogović, u suslavlju s otočkim župnikom Tomislavom Šporčićem, švičkim župnikom Milom Rajkovićem, kompoljskim župnikom Anđelkom Kaćunkom i župnikom u miru Jurom Ladišićem, bermao je 35 ovogodišnjih bermanika.

Obiteljsko hodočašće Otočkog dekanata na Krasno

ot obiteljsko a(Krasno, 12.5.2018.) - U pripravi za treći Nacionalni susret katoličkih obitelji 15. i 16. rujna u Splitu i Solinu, a uz proslavu Majčina dana, svećenici Otočkoga dekanata pod vodstvom dekana mons. Tomislava Šporčića organizirali su u subotu 12. svibnja obiteljsko hodočašće u svetište Majke Božje od Krasna.

Kako je bilo predviđeno programom, koji je predhodno objavljen u prigodnom biltenu (koji je priredio dekan Šporčić), nakon okupljanja kod svetišta te dekanova pozdrava okupljenim obiteljima i svećenicima, slijedilo je predavanje o temi "Nesavršena majka", koje je velikoj dvorani hotela Degenija održala prof. Jelena Burazin, psiholog i psihoterapeut iz Splita, djelatna u obiteljskom savjetovalištu Splitsko-makarske nadbiskupije. Izlaganje je započela posvješćivanjem nevjerojatne činjenice kako je za većinu poslova kojima se ljudi bave potrebno imati primjereno obrazovanje, ali za brak i roditeljstvo nije tako. "Nitko nas ne uči kako biti dobra majka, a onda se od nas traži savršenstvo. Majke su u današnje vrijeme pod velikim stresom i pritiskom okoline", naglasila je predavačica, dodavši kako i društvo danas ima od žena i majki vrlo visoka očekivanja, ali i same žene imaju od sebe visoka očekivanja te žele biti ako ne savršene, a onda "barem tu negdje".

Pretraživanje stranice