OTOČAC: Učitelji o značaju komunikacije s roditeljima u procesu odgoja

Nedelja, 30. 5. 2010.

Komunikacija vjeroučitelja i roditelja temelj je dobre suradnje s roditeljima. Vjeroučitelji imaju privilegij da s roditeljima oblikuju djecu te time rade najodgovorniji posao na svijetu. Posebnost vjeronauka je u tome da djecu prate osim škole i u crkvi i župnoj zajednici, pri čemu surađuju i s roditeljima u neškolskoj sredini.  Pri tome je bitno uvažavati različitosti obitelji, imati pravo na relevantne podatke o djeci i nikada ne koristiti stručne izraze. U komuniciranju s roditeljima treba biti uvjerljiv, iskren, kratak i jasan i ne pretjerivati s uspoređivanjem vlastite djece s njihovom. Posebno je važna i neverbalna komunikacija. Zatim su održane radionice u dvije grupe koje su vodili psihologinja Kegalj i mr. sc. Psiholog Darko Sambol. Nakon njih obavljena je evaluacija. Istaknuta je važnost komunikacije s roditeljima koju treba usaditi u svoju osobnost te se asertivno ponašati. Roditelje treba savjetovati a nikada vrijeđati njihovu ličnost.

Na kraju je viši savjetnik Tomasić zahvalio svim vjeroučiteljima na trudu gdje su osim onog profesionalnog dodali i još puno sebedarja koje je svojstveno vjeroučiteljima. Z anovu voditeljicu županijskog stručnog vijeća za osnovne škole izabrana je Ana Bionidić iz Senja, stručni ispiti polagati će se ubuduće samo u Rijeci, a istaknuo je i važnost praćenja pripravnika od strane mentora. Predstojnik Katehetskog ureda Nikola Turkalj prezentirao je nekoliko informacija vezanih za naredne aktivnosti od metropolijskog susreta vjeroučitelja koji će se održati u Ogulinu pa do proslave 10. obljetnice biskupije u Gospiću i Dana hrvatskih mučenika na Udbini. Pohalio je rad tajnice s. Robertine Medven, autora stranice kateheta.hr vjeroučitelja Josipa Anušića te potaknuo vjeroučitelje na bolju suradnju na spomenutom portalu. Pohvalio je i rad Ane Stipetić u državnom povjerenstvu za vjeronaučnu olimpijadu.