Krštenje šestoga djeteta u obitelji Aračić

Ponedjeljak, 13. 3. 2006.

U prepunoj crkvi, na sv. misi su pjevala dva zbora: onaj sastavljen od starijih vjernika i onaj kojeg čine školska djeca. Župnik vlč. Stipe Zeba skromno je rekao da je u Korenici tako svake nedjelje. Posebno dirljive riječi zahvale roditeljima i prijateljima recitirala je dvanaestogodišnja Marija, primjerna učenica 6. razreda i najstarije dijete u obitelji Aračić.

S gospodinom biskupom sumisilo je šest svećenika, među kojima izdvajamo dva rođena strica današnje malene slavljenice. U propovijedi je gospodin biskup uz ostalo rekao i ovo: «Drago mi je da u Korenici mogu krstiti Katarinu, šesto dijete u obitelji Pere i Dražene Aračić. I kroz moj dolazak ovamo jasno je kako Crkva gleda na ovo rođenje. Nekada je šesto dijete bio redoviti slučaj i nikome nije padalo na pamet za to zvati biskupa. Danas je to rijedak slučaj. Zato je takvo rođenje i izraz naročite hrabrosti roditelja i cijele obitelji. Svijet danas pravi tako uske prolaze da je njima teško proći i udvoje, a kamoli u osmero. Zato cijela zajednica treba voditi brigu da se stvore bolji uvjeti za hrabrije u životu, za što je naša Vlada poduzela i neke korake…» Uočavajući da pozitivan prirast stanovništva u cijeloj biskupiji imaju samo dvije župe - Gračac i Korenica - biskup je nastavio: «Krivo je shvaćanje da bi se problem manjka djece mogao riješiti samo boljim materijalnim osiguranjem. Ondje upravo gdje je ono veće, ima manje djece. Prevladava osjećaj komoditeta. Europa bi mogla izgraditi izvanredan sustav blagostanja, pa da na koncu ostane bez Europljana.» Zato je biskup potakao kršćane da prevladaju onaj mentalitet koji ne preuzima na sebe odgovornosti za život obitelji, društva i naroda, a Peri i Draženi čestitao na hrabrosti u preuzimanju odgovornosti za život.

Draženko Tomić