Misu za Dan grada Slunja predvodio biskup Mile Bogović

Ponedjeljak, 6. 8. 2018.

Danas kada slavimo dan grada Slunja prilika je da zahvalimo Bogu koji nas je zadužio, baš kao što i naši Hrvati slave u Vojvodini Bogu na berbi ljetine blagdanom Dužijancom. Mi danas slavimo i blagdan Preobraženja Gospodinova koji je simboličan po tome što su Slunjani pred 23 godine doživjeli svojevrsno preobraženje nakon četverogodišnjeg povratka iz progonstva. To se nije dogodilo samo od sebe , netko je to planirao a mnogi su proveli godine u rovovima na kiši i snijegu. Tim se ljudima danas zahvalimo na oslobođenju i zahvalimo čelništvu. Zahvalimo i civilnoj vlasti na svemu učinjenom do sada, jer napredak je očit. Tome su doprinijele i crkvene ustanove sa svojim župnicima, koji su osim obnove zgrada puno učinili na duhovnoj dimenziji. Zadovoljstvo je istaknuti da civilne vlasti prepoznaju svećenike kao suradnike. Biskup je ipak u nastavku poručio da sva bogatstva naroda koja je čelništvo u Domovinskom ratu prepoznalo, jer su znali čitati svoj narod, danas toga nedostaje. Oni kojima je narod dao povjerenje kao da ne znaju čitati volju naroda, za razliku od Brisela, što je bio primjer kod ratifikacije Istambulske konvencije. To se vidjelo i jučer u malom broju branitelja u Kninu. Vlast kao da čita drugu knjigu, no treba čitati narod. Biskup Bogović na kraju je izrazio potrebu da se nakon Crkve hrvatskih mučenika podigne križni put od Bleiburga, preko Vukovara do Krbave kao krunicu oko vrata branitelja. Tad ćemo biti zdrava nacija. U konačnici treba sve bezimene pokopati u Svehrvatskom grobu na Krbavskom polju. Crkva treba stalno upozoravati na pitanju zahvalnosti, zaključio je biskup Bogović.