Slavlje Bogojavljenja u Slunju

slunj biskup bogovic i bogojavljenje(Slunj, 6.1.2019.) - Gospićko-senjski biskup u miru Mile Bogović tradicionalno je blagdan Bogojavljenja predslavio u Slunju u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u suslavlju s domaćim župnikom i dekanom slunjskim mons. Milom Pecićem, u svojoj rodnoj župi i pri tom progovorio o vjeri u Krista sina kroz prizmu tri mudraca koji su došli u pohode rođenom spasitelju.
Mali odlomak iz evanđelja o pastirima i kraljevima/mudracima slikovito i zorno opisuje nam likove od kojih jedne vodi ljubav i dobrota a druge mržnja i zloća. S jedne strane imamo mudrace/kraljeve i pastire, a s druge Heroda i pismoznance. Prvi idu Spasitelju i nose mu darove, a drugi nastoje da ga uklone i ubiju. Herod je to želio učiniti odmah (Nevina dječica), a pismoznanci i farizeji su to dovršili na Kalvariji, poručio je na početku biskup Bogović svoju misao o blagdanu Bogojavljenja.

Istaknuo je da su Isusov dolazak prepoznali ljudi dobre volje, koji svim ljudima žele dobro:
- kraljevi (koji su) i mudraci (imaju moć i znanje), a jedno i drugo kod njih služi drugima. Oni vide zvijezdu - znak obećanja i nade; ne misle da se samo njima treba klanjati, spremni su i dalje ići prema dobru. tražiti ga i prihvatiti ga; spremni su se pokloniti drugome (Drugome).
- pastiri nemaju ni moć ni znanje, ali imaju osjećaj za dobro: prepoznaju kad im se navijesti (Navješćujte evanđelje!); mnogo je onih koji će prihvatiti kad im se kaže; oni to spremno očekuju; uvijek su za mir i dobru volju (Mir ljudima dobre volje!). S druge strane taj dolazak nisu prepoznali oni ljudi zle volje, a imaju moć kao Herod i znanje kao pismoznanci. Takvi ljudi smatraju da moć i znanje trebaju biti rezervirano za njih. Nijednoj drugoj moći i znanju ne žele se pokloniti jer je to opasna konkurencija i treba se staviti protiv nje; ona moć i ono znanje koje nije njihovo, to je opasno.
Takva moć i takvo znanje uvijek je opasno za čovjeka i društvo. Takvi se ne bore za mir i slavu Božju. Njima nije bilo dovoljno ni Isusovo uskrsnuće pa da povjeruju. Tek kad iziđeš iz njihovog prostora vidjet ćeš zvijezdu koja vodi do spasitelja (Spasitelja). To u slici vidimo kod kraljeva kojima se zvijezda pokazala tek kad su otišli od Heroda i pismoznanaca.
To vrijedi i za odnos prema dobru u svijetu, jer ono je zapravo Lice Boga našega.

Možemo napraviti usporedbu iz naše povijesti. Imali smo svoje mudrace sa znanjem i moći, učene ljude dobre volje, koji su proučavali tijek povijesnih događaja i u onome što se događalo prepoznali znakove vremena da narod dobije slobodu, da se može ostvariti san o slobodnoj Hrvatskoj, a da se nikome ne učini nepravda i nametne sila. Imali smo i mnogo pastira koji nisu sami bili u stanju pročitati te znakove vremena da je sloboda na vratima, ali su ih prihvatili kada su im drugi (poput anđela) to navijestili i kad su ih poveli. Nisu nipošto smatrali da drugima treba oduzeti ono što traže za svoj narod. U ljudima koji su krenuli očitovala se dobra volja, spremnost s drugima živjeti u miru, slaviti Boga na visinama, a također su bili spremni oprostiti nepravde koje su im bile učinjene. Bili su to obični ljudi koji su se pokrenuli na glas tadašnjih pravih mudraca.
Ovaj svijet nije i neće biti nikada tako podijeljen da se već ovdje odvoji pšenica od korova. Nađe se uvijek i u redovima branitelja onih koje ne vodi želja za mirom i slavom Božjom, koje je obuzela želja da napadaju i otimaju, osvećuje se, ili se bore za osobni profit. Makar se i nalazili rame uz rame s ljudima dobre volje, oni na svijet gledaju očima Heroda i pismoznanaca koji ne slijede božansku zvijezdu koja je po Kristu zasjala u svijetu.
I u redovima napadača uvijek se nađe ljudi pastirske ćudi koje su drugi uvjerili da su krenuli na dobar put, za mir i slavu Božju.
Slušajmo i mi poput pastira glas Božji u svijetu i pratimo svoju božansku zvijezdu sve do mjesta gdje ćemo ugledati svoga Spasitelja. Slušajmo poruke Božje poput pastira i slijedimo božansko svjetlo koje nam je u Kristu zasjalo, zaključio je biskup Bogović.

Nakon mise biskup je zaigrao sa župljanima kolo Janje moje kojim se tradicionalno završava božićno vrijeme u slunjskom kraju. Misu je liturgijskom glazbom pratio župni zbor uz orguljsku pratnju Branke Čuić.

Tags: Slunj, Tri kralja, Bogojavljenje

Pretraživanje stranice