Obljetnica odlaska u izbjeglištvo naroda Cetingrada i okolice

Nedelja, 26. 11. 2006.

Program je počeo svetom misom koju je u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije. Uz brojene goste iz okolnih mjesta i BiH nazočili su saborski zastupnik Vlado Jelkovac, karlovački dožupan Marinko Milančić, dogradonačelnik grada Duga Resa Željko Mihalić, načelnik općine Cetingrad Nikola Paulić, predsjednik OV Cetingrad Milan Bogović. Misu je predvodio mr. o. Draženko Tomić, tajnik biskupa Gospićko-senjskoga. On se u propovijedi založio da se načela kraljevstva Božjega žive već ovdje na zemlji: ljubav prema Bogu i bližnjemu. Također, je podsjetio koliko je veliko blago imati vlastitu državu, te nastavio: „ Da bi se to blago sačuvalo potrebno je njegovati zajedništvo i osjećaj žrtve za drugog čovjeka. Žrtva onih koji su umrli prije petnaest godina za našu slobodu tim više nas obvezuje da čuvamo Hrvatsku koju su nam namrli.“

15 godišnjica egzodusa iz Cetingrad 

Župnik mons. Marjan Ožura predstavio je u svojoj završnoj riječi namjeru da se u kripti crkve postavi 14 mramornih ploča na kojima će biti ispisana imena 343 poginule osobe iz općine Cetingrad. Izradu ove spomen kapelice financira župa Kastav. Na misi je pjevalo Prvo hrvatsko pjevačko društvo Zora iz Karlovca utemeljeno još davne 1858. pod vodstvom gđe. Irene Božičević. Nakon mise u crkvi je održan prigodni recital učenika cetingradske osnovne škole.

Zatim je u centru Cetingrada blagoslovljen spomenik hrvatskim braniteljima i žrtvama rata. Za tu zgodu postrojena je cetingradska povijesna postrojba „Karlovački počasni vod“, a cvijeće i svijeće su položili predstavnici općinskih vlasti i braniteljskih udruga. Prigodne riječi zahvale izrekao je g. Nikola Paulić, načelnik općine.

 

Ostatak programa se odvijao na drevnom Cetinu gdje je 1527. održan znameniti sabor hrvatskog plemstva. Zbor „Zora“ je otpjevao hrvatsku himnu, te su uslijedili pozdravni govori predstavnika državne i lokalne vlaste, te predstavnika susjednih gradova. Glavni organizator ovoga susreta je prof. Ivan Mateša. U svom govoru on je podsjetio na strašni egzodus, te se toplo zahvalio stanovnicima Unsko-sanskog kantona koji su ratne 1991. primili izbjeglo stanovništvo Korduna. Govor je završio riječima: „Vama braćo Hrvati katolici upućujem pozdrav 'Hvaljen Isus i Marija. Dobro došli!', a vama braćo muslimani „Selam a lejkum. Bujrum!'“

Tri pjesme je izvela klapa karlovačka klapa „Ivan Mažuranić“. Slijedili su nastupi KUD-ova: „Cetingradska tamburica“ iz Cetingrada, „Fra Ivan Franjo Jukić“ iz Vojnića, „Sveti Duh“ iz Hrvatskog Blagaja, „Lađevčani“ iz Lađevca, „Anton Matija Relković“ iz slavonskog Davora i „Izvor“ iz Rakovice.

  Vijesti - Sve