480. obljetnica Cetinskog sabora

Srijeda, 3. 1. 2007.

U velebnoj obnovljenoj crkvi čija obnova doživljava završene korake okupilo se mnoštvo vjernika među kojima predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Hrvoje Hitrec, saborski zastupnik u više mandata Ante Beljo, načelnik Cetingrada Nikola Paulić i Saborskog Luka Hodak. Biskup Bogović je u propovijedi podsjetio na povijesne okolnosti i činjeničnu faktografiju pred 480 godina kada je Hrvatska u velikoj opasnosti pred osmanlijskim osvajačima nakon bitke na Mohačkom polju ostala bez kralja. «U franjevačkom samostanu i crkvi Pohođenja BDM podno Cetina misu je 1. siječnja predvodio kninski biskup Andrija Tuškanić u vrijeme kada su hrvatski sabornici nakon usuglašavanja dvije pregovaračke struje donijeli dalekovidnu odluku i izabrali Ferdinanda za hrvatskog kralja. U težnji da ostanu Hrvatima i kršćanima, sabornici su detaljno analizirali situaciju i izabrali Ferdinanda I. Habsburškog za hrvatskog kralja i ženu mu Anu za kraljicu,» istaknuo je između ostalog biskup Bogović a Ante Beljo je na kraju mise u cijelosti pročitao svečanu odluku odnosno ispravu koja se čuva u Austrijskom državnom arhivu. Zatim je biskup Bogović iznio ideju koju je načelnik općine Nikola Paulić uputiti u Hrvatski sabor da se jedna sjednica sabora održi upravo na Cetinu u čast sudbonosnih odluka koje su tu donesene.

Nakon mise većina se uputila na drevni grad Cetin gdje je riječi dobrodošlice prenio predsjednik udruge Cetin 1527 Milan Bogović i njezin tajnik Ivan Mateša. U čast svih palih kroz povijest na zidine Cetina stavljen je vijenac a biskup Bogović je izmolio molitvu odrješenja. Tajnik Mateša je iznio brojne ideje kako oživjeti stari Cetin i dati mu primjereno mjesto u sagledavanju hrvatske državne povijesti a brojni mještani u narodnim nošnjama na kraju su zaplesali kolo.