bener

Ordinarijat Gospićko-senjske biskupije

Naši biskupi na proslavi 250. obljetnice osnovnog školstva u Gospiću

gs 250god skolstva b(Gospić, 5.12.2016.) – U ponedjeljak, 5. prosinca, u Osnovnoj školi dr. Jure Turića u Gospiću obilježen je veliki jubilej, 250. obljetnica osnovnog školstva u Gospiću i to svečanom akademijom i izložbom. Program se odvijao u dva dijela. U 12 sati na svečanoj akademiji prisustvovali su brojni gosti i uzvanici iz društvenih institucija s područja Gospića, Ličko-senjske županije i Gospićko-senjske biskupije – biskup mons. Zdenko Križić, predstojnik Katehetskog ureda preč. Nikola Turkalj te gospićki župnik i dekan mons. Mile Čančar. Na početku je prisutne pozdravio ravnatelj škole, Ivica Radošević koji je istaknuo da smo privilegirana generacija koja obilježava ovu veliku obljetnicu.

Današnji dan je prilika da se prisjetimo mnogih značajnih ljudi i događaja koji su obogatili povijest školstva u gradu Gospiću. Arhivistica Katarina Mataija predstavila je izložbu dokumenata i fotografija pod nazivom, „Blago iz školske škrinjice“, koju je pripremio Državni arhiv u Gospiću, a zatim su govorile viša stručna suradnica za školstvo Irena Buneta u ime Ličko-senjske županije i zamjenica gospićkog gradonačelnika Marta Grgurić.

Prisutne je na kraju pozdravio i djelatnicima škole čestitao obljetnicu biskup mons. Zdenko Križić te spomenuo da su kroz gospićku osnovnu školu prošli mnogi znameniti ljudi kao i oni čije je značenje ostalo skrovito, ali su svojim znanjem, kulturom, vjerom, duhovnošću i poštenim životom, uz mnoge žrtve, oplemenili i produhovili narod ovog kraja. Generacije učitelja su se samozatajno žrtvovale prenoseći znanje i iskustvo, a napose odgoj i kulturu brojnim naraštajima ovog podneblja. O mnogim tim učiteljima nemamo većih pisanih tragova, ili možda ništa od toga, ali njihova dobra nisu s njima umrla i nestala; ona još uvijek nevidljivo žive i neizrecivom snagom duha zrače. Povijest se ne smije zaboraviti, jer se u njoj imamo čime ponositi i iz nje mnogo toga naučiti. Povijest gledamo sa zahvalnošću, ne sa željom da se u nju vratimo, nego da iz nje crpimo novo svijetlo i nova nadahnuća za sadašnjost i budućnost. Zahvalnost, u ime Crkve, izričemo i svima vama, dragi nastavnici i školski djelatnici koji danas nosite odgovornost za osnovno školstvo u našem gradu. Crkvi je jako stalo do solidne formacije mladih generacija i zato neizmjerno cijeni vaš rad. Poznati su nam problemi školskih djelatnika u ovom vremenu, u smislu vrjednovanja vašeg rada, kao i teškoće vezane uz odgoj i naobrazbu koju trebate prenositi današnjem naraštaju. Nemojte klonuti u tom svom zahtjevnom i neizmjerno važnom poslanju formiranja mladih generacija koje će sutra preuzimati odgovorne dužnosti za ovaj naš Grad, Županiju i našu Domovinu. Prenosite djeci znanje i temeljne ljudske vrjednote za izgradnju boljeg i plemenitijeg društva. Izazivajte glad znanja kod ovih najmlađih, – i dodao je jednu njemačku izreku: „Po dobrim školama i dobrim cestama poznaju se dobre države.“ Naš grad cestovno je dobro povezan, ali nadamo se o da će i po dobrim školama, dobroj izobrazbi mladih generacija, davati doprinos boljitku cijele naše zajednice, zaključio je biskup Križić.
Nakon pozdravnih govora i čestitki prisutni su razgledali izložbu Državnog arhiva iz Gospića, postavljenu u glavnom predvorju škole, kao i učionicu iz polovice prošlog stoljeća koju su uredili djelatnici osnovne škole. Uz izložbu, pripremljen je katalog s povijesnim podacima o školi i fotografijama.
U poslijepodnevnom dijelu proslave sudjelovao je gospićko-senjski biskup u miru mons. Mile Bogović. Profesor povijesti Krešimir Matijević održao je predavanje o povijesti osnovnog školstva u Gospiću od 1766. godine do Domovinskog rata, a bivši dugogodišnji ravnatelj osnovne škole i sadašnji ravnatelj gospićke gimnazije, profesor Milan Štimac, predavao je o povijesti osnovne škole u Domovinskom ratu i poraću.

gs 250god skolstva

Franje Puškarić

Tags: škola, osnovna škola

Ispis E-mail

CookiesAccept

Pretraživanje stranice